Posta Pulu Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Posta pulu, posta gönderilerinde posta ücretinin ödenmiş olduğunu gösterebilmek amacı ile kullanılan, bir tarafında yapışkan bir bölümün bulunduğu kağıt etiketlere denilmektedir. Posta pulu dünyada ilk kez 1840 yılında Birleşik Krallık’ta kullanılmıştır. Posta pulları geçmiş yıllarda, posta ücretinin ödenmiş olduğunu gösteren en sık yöntem olmakla beraber, günümüzde çoğu zaman gönderilerin ücret ödeme makinesinden geçmesi ile beraber posta ücretinin ödendiği gözükmektedir.

Ayrıca artık posta şirketleri tarafından posta pulu gerektirmeyen antiye zarf ve antiye kartlar kullanılmaktadır. Posta pullarının ayrıca oldukça sık rastlanan koleksiyonerleri bulunmaktadır. Bu kişiler posta pullarını, zarfları, kartları, damgaları ve posta kartlarını toplamaktadırlar.Posta Pulu Nereden Alınır?

Posta pulları artık kullanımda olmadıkları için satın alınması ve bulunması oldukça zordur. Koleksiyoncular bu pulları olabildiğince toplamakta ve ihtiyaç olduğunda bu sebepten dolayı bulunması bir hayli zor olmaktadır. Ancak halen bazı noktalarda posta pullarının satışı ve dağıtımı yapılmaktadır. Posta pulu almak isteyen vatandaşlar, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla PTT, adliye önlerinde yer alan arzuhalciler ve bazen de kırtasiyelere müracaat edebilirler.  Şayet daha eski tarihli basılmış posta pullarını almak istiyorsanız, koleksiyoncularla iletişime geçmeniz gerekmekte ve belirli bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Sizler de posta pulu satın almak ya da posta pulunuzu satmak istiyorsanız yorum kısmını kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan silah taşıma ruhsatı nasıl alınır öğrenebilirsiniz.


DİĞER POSTA PULU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, posta pulu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan posta pulu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.