PNR numarası nedir, ne demektir?

PNR numarası, İngilizce açılımı ile Passenger Name Record yani Türkçe adı ile Yolcu İsim Kaydı olarak bilinmektedir. Yolcu İsim Kaydı’ nın kısaltımı olan PNR numarası rezervasyon numarası olarak da bilinmektedir. Bu numarayı ancak internet üzerinden alınan ya da rezervasyon yapılan biletlerde verilen numara ve harflerden oluşmaktadır. Bu numaralara da PNR yani rezervasyon numarası denmektedir.

PNR numarası ne işe yarar?

Peki, PNR numarası ne işe yarar diye sorarsanız, bu sorununda cevabı basittir.  • PNR numarası ile aldığınız biletlerin rezervasyonlarını internet üzerinden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.
  •  PNR numarası olan bir birey havaalanına gittiği zaman elektronik olan bileti çıkartabilir.
  • Bunun yanı sıra PNR numarası olan bir birey biletini iptal edebilir ya da değiştirme işlemlerini yapabilir.
  • PNR numarası ile kısacası uçuş ve bilet hakkında tüm bilgilerinize erişebilir, değiştirebilir ya da iptal ederek farklı tarihlere de biletinizi aldırabilirsiniz.

PNR numarasını alabilmek için öncelikle internet üzerinden uçak bileti almanız ya da rezervasyon etmeniz gerekmektedir. Daha sonra hangi siteden ya da firmadan bu işlemi yaptıysanız kayıt sırasında kullandığınız mail adresinize firmadan mail gelecektir. Bu mail içerisinde elektronik biletiniz ve PNR yani rezervasyon numaranız olacaktır. Şayet biletinizi kaybederseniz PNR numarası sayesinde tekrardan yenisini alabileceğinizi de bilmelisiniz. Ancak bilet kayıt sırasında kişisel bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olduğuna, telefon numaranızın da doğru olduğuna emin olmalısınız. Aksi halde güvenlik probleminden dolayı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunların olmaması için mutlaka bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olduğuna emin olunuz.

PNR numarası nerede yazar, nasıl öğrenilir?

PNR kodu internetten bilet aldığınızda e-mail yoluyla size gönderiliyor. Basılı bilet aldığınızda ise zaten üzerinde yer alıyordur. e-biletinizi e-postayla aldıysanız, rezervasyon kodunuz ‘REZERVASYON REFERANSI’ alanının sağında bulunan altı karakterlik alfasayısal koddur. B, C, D, E, F, G, H, I, J, K veya L harfiyle başlar. PNR’nız, bi, uçuş kuponunuzun/biletinizin üstünde sola doğru basılmış olan ilk altı  alfasayısal karakterdir.

PNR numaramı unuttum, nereden nasıl alabilirim?

Şayet PNR numarasını unuttuysanız Pegasus, THY, Onur Air, Kamil Koç hangi şirket olursa olsun müşteri hizmetlerini aramalısınız. İnternet üzerinden bu numarayı tekrardan alabilmenizin bir yolu yoktur. Ancak müşteri hizmetleri vasıtası ile tekrardan unutmuş olduğunuz PNR numarasına erişebilmeniz mümkündür.


DİĞER PNR NUMARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pnr numarası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pnr numarası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.