Plasiyer nedir, ne demektir, kimdir?

Perakende sektöründe sık sık karşılaştığımız ve iş ilanlarında adından sıklıkla bahsedilen bir meslek dalı da plasiyerliktir. Çoğu kişi için bu kelime oldukça yabancı gelse de, günlük hayatımızda sık sık plasiyer olarak çalışanlarla karşılaşmaktayız. Peki nedir bu plasiyer?

Plasiyer, Fransızca’ da placier olarak ifade edilmekte olup dilimizde ticaret alanında; aracı, temsilci, gezgin satıcı gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Plasiyerler genellikle bağlı olduğu firmanın ürününü pazarlayan, maaş ve primle çalışan personeldir. Satış temsilcisi olarak da adlandırılan plasiyerler , kariyeri süresince bağlı oldukları firmanın ürünlerinin tahsilatından teşhirinden tanziminden ve stoklarından sorumlu olan kişilerdir.Plasiyer ne iş yapar?

Genel itibariyle çok sayıda kişi masa başı iş yapmaktan kaçınmakta ve sahada görev almayı tercih etmektedir. Plasiyer mesleğine mensup kişiler de firma bünyesinde ürün veya ürünlerin satışını yapmakta ve pazarlama sürecinde yol almaktadırlar. Genel itibariyle size tahsis edilmiş olan araç ile sürekli farklı yerlere gezerek ürün dağıtımı veya pazarlamasını gerçekleştirirsiniz.

Plasiyer nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Çoğunlukla plasiyer arayan firmalar bir takım başvuru şartları talep ederler. Bunlar arasında en önemlisi ve çoğu ilanda karşımıza çıkan başvuru şartı, bir ehliyet sahibi olmaktadır. İlanlarda en çok ise B sınıfı ehliyet veya A2 sınıfı ehliyet tercih edilmektedir. Bunun dışında daha yüksek kapasitelere sahip yani ticari araç kullanan firmalar SRC belgesi ve psikoteknik belgesi gibi çeşitli belgeler de talep edebilmektedirler. Bunların dışında ise disiplin sahibi, planlı çalışmayı seven ve sonuç odaklı kimseler plasiyer olarak kolaylıkla iş bulabilirler. Bu şartlara sahip kimseler çeşitli iş ilanları, kariyer sitelerinde plasiyer ilanlarını araştırarak bunlara başvuru yapabilirler.

Plasiyer maaşları ne kadardır?

Çok sayıda firma plasiyer olarak işe alacak olduğu kişileri asgari ücret üzerinden işe almaktadır. Ancak bunun yanında bir prim sistemi uygulayarak satış başına da kar payı verir. Bu sayede plasiyeler ne kadar çok satış gerçekleştirirlerse, o kadar çok para kazanırlar. Bazı firmalar da sabit maaş vermeyi tercih etmektedir. Bu firmalarda maaşlar 2.300 TL ile 3500 TL arasında deneyiminize göre farklılık göstermektedir.

Özel sektörde plasiyer olarak oldukça fazla eleman aranmaktadır. Bu sebepten dolayı bu mesleğe olan ilgi de gün geçtikçe artmaktadır. Bu yazımızda plasiyer mesleği hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PLASİYER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, plasiyer konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan plasiyer duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.