Her aracın trafiğe çıkabilmesi için belirli kurallara uyması gerekmektedir. Bu kurallardan bir tanesi de araçların kimliği görevini üstlenmekte olan plakaların, araçların önüne ve arkasına görünür biçimde bulunmasıdır. Trafiğe çıkarken araçlarında plaka bulundurmayan araç sahiplerine ise trafik kurallarına uymadıkları sebebi ile ciddi cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Peki plakasız araç kullanmanın cezası ne kadardır, kaç paradır?

Plakasız araç kullanmanın cezası nedir?

Araçların trafiğe plakasız çıkması durumunda uygulanacak cezai yaptırım Trafik Kanununda bulunan 23. maddede açıkça belirtilmiştir. Bu maddenin içeriğine göre aracın tescil belgesi veya tescilli plakanın araç üzerinde kurallara uygun bir şekilde bulunması şarttır. Tescil belgesi ya da plakanın, bulunmaması durumunda veya kurallara uygun bir şekilde monte edilmemesi ve farklı bir yerde taşınması durumunda ise idari para cezası yaptırımı uygulanır.  • Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkaranlar, 2023’da 2270 TL ceza ödeyecek.
  • Ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 505 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 505 lira ceza verilecek.
  • Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 505 lira, tescilli aracı plakasız kullananlar 2 bin 18 lira ceza ödeyecek.
  • Aracına sahte plaka takan veya kullanan kişilere verilen para cezası ise bin 942 liradır.

Plakasız araç kullanma süresi ne kadardır?

Plakasız araç kullanmak ne şekilde olursa olsun kanunlara aykırı bir durumdur yani yasaktır. Fakat aracınızı yeni aldığınızda ve henüz bir plakaya sahip değilseniz farklı bir uygulama söz konusudur. Bu durumunda bayilerden tarafınıza geçici olarak G plaka yani geçici plaka verilmektedir. Bu plakalar aracınıza monte edilerek, geçici bir süreliğine de olsa ceza yememenizi sağlamaktadır. Bu plakaların trafikte 3 gün kullanım süresi bulunmaktadır.

Plakasız motorlarda ise plaka çıkarma işlemleri devam ediyorsa bu motosiklet 3 ay boyunca trafikte plakasız dolaşabilir. Sürücüye plakanın işlem aşamasında olduğunu gösteren bir belge verilir.

Bu yazımızda plakasız araç kullanma ceza maddesi, plakasız araç sürme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.