Araç hasar kaydı nereden, nasıl öğrenilir?

Hasar kaydı sorgulama işlemi araç alım satımlarında uygulanan bir işlemdir. Sıfır km. araç alacak olanları pek ilgilendirmeyen araç hasar kaydı sorgulama işlemi genellikle 2. El araç alanların başvurduğu bir işlem tarzıdır ve oldukça önem arz etmektedir. İkinci el araç alımı yaparken önceden aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı, karıştıysa hasarın ne düzeyde olduğu, hangi parçalarının değiştiği, hasarın toplam maliyeti gibi şeyleri hasar kaydı sorgulama ile gerçekleştirebilmekteyiz.  Peki hasar kaydı nasıl sorgulanır, plakadan hasar kaydı sorgulamak için neler gereklidir?

Plakadan araç hasar kaydı öğrenme, sorgulama

İnternetten araç hasar kaydı sorgulamak isteyen vatandaşlar için birkaç kolay ve ücretsiz yöntem bulunmaktadır. E-Devlet Kapısı sayesine araç hasar kaydı sorgulamak, kaza tespit tutanağı sorgulamak, Turkcell, Vodafone, Avea gibi operatörler sayesine online araç hasar kaydı öğrenmek gibi yollar bulunmaktadır.E-Devlet İle Hasar Kaydı Sorgulama

İkinci el araç pazarından bir çok dolandırıcılık olayı gözlemlenmektedir. Kimisi aracın pert kaydını sizden saklarken, kimisi değişen parça olduğunu, kimisi de aracın daha önce herhangi bir kazaya karışmış olduğu bilgisini saklayarak sizlere aracı ederinden daha fazla bir fiyata satmaya çalışırlar. Bu yüzden araç hasar kaydı sorgulama işlemini muhakkak yapmanız gerekmektedir. Araç bilgilerini plakanın değiştirilip değiştirilmediği, tescil tarihi, rengi, çalıntı olup olmadığı gibi bilgileri E-Devlet araç sorgulama bölümünden yerine getirebilirsiniz. Bunun için öncelikle ( https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama ) sayfasına şifremiz ile giriş yapmamız plakayı yazarak sorgula butonuna basmamız yeterlidir. Daha sonra araç bilgileri karşımıza çıkacaktır.

GSM şirketleri ile araç hasar kaydı sorgulama

Bu yöntem sayesine Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom mesaj servislerini kullanarak anında fakat ücretli bir şekilde araç bilgilerine ulaşabilmektesiniz.  Bu GSM şirketlerinde toplamda 4 farklı şekilde sorgulama yapılabilmektedir. Ancak yapacak olduğunuz bu işlemin ücrete tabi olduğunu sakın unutmayın. Çünkü operatörler 5664’e göndermiş olduğunuz mesajlar için sizden 7 TL ücret talep etmektedirler.

Hasar geçmişi sorgulama

Bu sorgulamayı yapmak için sorgulamak istediğiniz araç plakasını yazarak Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom farketmeksizin  5664’e kısa mesaj ile göndererek araç hakkında detaylı bilgileri öğrenebilmektesiniz.

Kaza bilgisi sorgulama

KAZA yazıp boşluk bırakarak sorgulama yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını yazıp Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için 5664’e kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Kazaya karışan araçların kusur oranları cep telefonunuza anında gelmektedir.

Poliçe bilgisi sorgulama

Trafik veya araç kasko poliçesinin geçerli olup olmadığını 5664’e kısa mesaj göndererek öğrenmeniz mümkün. Sigorta poliçesinin hangi tarihte son bulacağı, zorunlu trafik poliçenize uygulanan hasarsızlık indirimi gibi detayları da öğrenmek için TRAFİK veya KASKO yazıp boşluk bıraktıktan sonra plakanızı yazarak Avea, Vodafone ve Turkcell için 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Mağdur bilgisi sorgulama

Trafik kazası sonucu mağdur olan kişinin hasar tutarını hangi sigorta şirketinden alacağını ayrıca hasar dosya numarasını öğrenmek için MAGDUR boşluk T.C. kimlik numaranızı yazarak tüm operatörler için 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz ve mevcut kayıtları bulunan bilgilerin hepsi 2003 yılı ve sonrası içindir. Öncesi için herhangi bir araç hasar kaydı sorgulama işlemi gerçekleştirilememektedir.

Bu yazımızda araç hasar kaydı nasıl öğrenilir, hasar kaydına nasıl bakılır, hasar kaydı hangi numaradan öğrenilir, hasar kaydı için nereye mesaj atılıyor gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Araç hasar kaydı öğrenmek hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan “Araç Kilometresi Nasıl Sorgulanır?” öğrenebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.