İnternetin hayatımıza her geçen gün daha fazla girmesiyle bir çok işlemimizi dakikalar içerisinde online olarak gerçekleştirebilmeye başladık. Özellikle E-Devlet Kapısı’nın 2008 yılında faaliyet girmesi ve bünyesine her geçen gün başka sorgulama işlemlerinin eklenmesiyle önceleri uzun kuyruklar bekleyerek öğrenebildiğimiz bilgilere artık kısa zamanda oturduğumuz yerden ulaşabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de plakadan rehinli araç sorgulama. Plakadan araç rehin sorgulama işlemi herhangi bir borçtan dolayı araca haciz işleminin uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek için yapılmaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilen araç rehin sorgulama işleminin nasıl yapılacağına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET REHİNLİ ARAÇ SORGULAMA

Ülkemizde çoğu zaman bankalardan çekilen kredilerin ödenememesinden dolayı araç banka tarafından haciz edilebilmektedir. Bu noktada aracın durumunu öğrenmek için rehin sorgulama işleminin yapılması önerilir.Araç rehin sorgulama için öncelikle bir E-Devlet Şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Şayet yoksa herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında kimliğiniz ile birkaç dakika içerisinde temin edebilirsiniz. Daha sonra aşağıda vermiş olduğumuz linkten E-Devlet araç sorgulama bölümüne giriş yapacaksınız.  Giriş yaptıktan sonra trafik plakadan ipotekli araç sorgulama için aracın plakasını karşınıza gelen ekrana yazarak sorgula butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Araç Rehin Sorgulama için TIKLAYINIZ

Araç rehin sorgulama işlemini yaptıktan sonra isteğe bağlı olarak borcunuzu kredi kartı yada diğer ödeme yöntemleriyle ödeyebilir ve aracınız üzerinde bulunan haciz işlemini kaldırabilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir diğer önemli nokta ise araç haciz işlemleri ile rehin işlemleri genel olarak birbirleriyle bağlantılı işlemlerdir. Rehin işlemini kredi çekilen bankalar tarafından yapılan bir el koyma işlemi olarak görebiliriz. Araç haciz sorgulama işlemi ise genel olarak borçlardan dolayı konulan bir el koyma işlemidir. Araç haciz sorgulama işlemi için BURADA bulunan haberimizden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.