Yeni bir araç satın alırken önce detaylıca inceleme yapmak gerekmektedir. Özellikle 2. el araçlarda karşımıza çıkabilecek kayıp çalıntı araç sorunu için E-Devlet üzerinden kayıp çalıntı araç sorgulama hizmeti devreye girdi. Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Hizmetleri Başkanlığı İnternet sitesinden şifresiz olarak kayıp çalıntı araç sorgulama işlemi yapılabilmekteydi. Ancak bu sistemin suistimallere açık olması dolayısıyla kaldırıldı ve artık sadece E-Devlet üzerinden şifreniz ile çalıntı araç sorgulama yapılabilmektedir.

E-Devlet Kayıp Çalıntı Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden şifreniz ile giriş yaptıktan sonra BURADAN araç sorgulama bölümüne giriş yapıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimdeki plaka numarası yazabileceğimiz bir alan gelecektir. Buraya sorgulatmak istediğimiz otomobil plakasını yazıp plakadan kayıp çalıntı araç sorgulama butonuna tıklıyoruz ve araç yılı, çalıntı olup olmadığı, ruhsat tarihi, cinsi, rengi gibi bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz.plakadan araç sorgulama, kayıp çalıntı araç sorgulama

Artık araç alım satımlarında dolandırıcılık oldukça sık karşılanan bir durum haline geldi. Bu sebepten dolayı araç satın almadan önce çeşitli sorgulamaların da gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu sorgulama işlemlerini de artık E-Devlet vasıtası ile yapıyoruz. Üstelik tüm bu sorgulamalarınız için herhangi bir ücret ödemenize de gerek duyulmuyor.

Bu yazımızda aracın çalıntı olup olmadığını nasıl anlarız, araç çalıntı mı değil mi sorgulama öğrenme gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Özellikle 2. el araç alırken araba çalıntı mı öğrenmek için yukarıda anlattığımız gibi plakadan kayıp çalıntı araç sorgulama yapmanızı öneririz. Şayet araç sorgulamada sıkıntı yaşarsanız sorgulatmak istediğiniz aracın plakasını aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz.


DİĞER ARAÇ SORGULAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç sorgulama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç sorgulama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.