Trafiğe çıkmış her araç hakkında yapılacak olan işlemler, trafik plakası üzerinden gerçekleştirilmektedir.  Yaşanabilecek olan herhangi bir olumsuz durumda araç plakası üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirilerek araç sahibi hakkında gerekli bilgilere erişilebilmektedir. Bununla ilgili tüm işlemler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

PLAKADAN İSİM SORGULAMA

Ancak unutulmaması gereken bir nokta kişisel bilgiler her platformda gizlidir. Bu bilgilerin paylaşımı kesinlikle yasak olup, paylaşılması da suç teşkil etmektedir. Bu sebepten dolayı internet üzerinde plakadan isim sorgulama yapabileceğiniz herhangi bir kurum ya da internet sitesi bulunmamaktadır. Ancak internet üzerinden sorgulama yaparak araç bilgilerine ( isim hariç ) ulaşılabilir. E-Devlet gibi mecralar üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirdiğinizde araç hakkında borç verileri ya da ne zaman alındığı, nereye kayıtlı olduğu gibi daha bir çok veriye ulaşabilirsiniz.PLAKADAN İSİM BULMA

Park halindeki aracınıza çarpılmış, yada birisi aracınızın çıkamayacağı şekilde park etmiş olabilir ya da bunların dışında binbir çeşit sebepten dolayı bu araç sahibi kim diye merak etmiş olabilirsiniz.  Ancak sebep her ne olursa olsun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bizzat durumu izah ederek başvuruda bulunmuş olsanız bile araç sahibinin ismi hakkında size herhangi bir bilgi vermeyeceklerdir. Tek yapabileceğiniz işlem resmi olarak şikayet ya da başvuruda bulunmaktır. Gerekli işlemler bu süreçte araç sahibi hakkında başlatılacaktır.  Bundan başka herhangi bir şekilde plakadan isim tespiti yapılamamaktadır. Bunun aksini iddaa eden sitelere ve kişilere kesinlikle itibar etmemenizi www.devlette.com olarak öneririz.

PEKİ ARAÇ SAHİBİ NASIL BULUNUR?

Es geçilmemesi gereken bazı durumlarda, örneğin Emniyette çalışan herhangi bir tanıdığınız ya da bir kasko şirketinden rica etmeniz durumunda araç sahibinin ismi gibi kişisel verileri sizinle paylaşabilirler. Kasko şirketleri de aynı Emniyet gibi bir havuz sistemine sahip olup, herhangi bir sorun durumunda bu bilgileri ve verileri buradan çekmektedirler.  Ancak unutmayın ki bu durum kesinlikle yasal bir yol ya da süreç değildir ve büyük ihtimalle araç sahibi öğrenmek için yapacağınız başvuruya hayır cevabı alacaksınız. Bu yöntemler haricinde araç kime ait, plakadan araç sahibi sorgulama, plakadan araç sahibi öğrenme gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir kurum, kuruluş yada internet sitesi bulunmamaktadır.