Plaka, araçların bir bakıma kimlik numaraları gibidir. Araçlar hakkında bütün detaylara bu plaka numaraları vasıtası ile erişebilmekteyiz. Özellikle araç sayısının günden güne artması yüzünden birçok olumsuz durum trafikte gözlemlenebilmektedir. Bazen otoparkımızın önüne araçlarını park yeri olmadığı için park eden sürücülere bazen de aracımız park halindeyken çarpıp kaçan sürücülere denk gelebiliyoruz. Ne yazık ki günümüz trafik sıkışıklığında bu tarz durumları sık sık yaşıyoruz. Şayet böyle veya buna benzer bir durum yaşarsanız plakadan araç sahibini bulmak mümkün mü? Vatandaşların en çok merak ettikleri konuların başında plakadan araç sahibine nasıl ulaşırım gelmektedir.

Plakadan araç sahibi bulunur mu, öğrenilir mi?

Araç sahibinin isim soyisim gibi kişiler bilgileri yasal olarak kişisel veri olarak kabul edilmektedir. Bu sebepten dolayı internetten araç sahibini öğrenmek ve araç sahibini bulmak mümkün değildir. Şayet bu mümkün olsaydı trafikte hiç tanımadığımız birisinin de ismini soy ismini öğrenebilirdik. Böyle bir durumda karşı tarafı rahatsız eden veya çeşitli şekillerde dolandırmaya kalkan kişi sayısı bir hayli artardı. Tüm bu sebeplerden dolayı plakadan araç sahibi sorgulama mümkün değildir. Peki evimizin önüne araç park ettiyse veya başka acil bir durum oluştuysa ne yapmamız gerekiyor?Plakadan araç sahibi nasıl bulunur, öğrenilir?

Aracınıza çarpıp kaçılmış, dükkanınızın evinizin önüne park edilmiş olabilir ve bu durumlarda bu aracın sahibi kim merak ediyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda plakadan araç sahibini öğrenmek için müracaat etmeniz gereken tek bir adres vardır: Emniyet Genel Müdürlüğü. EGM’ye müracaat ettiğinizde örneğin evinizin parkınızın önüne araç park edildiğinde EGM saniyeler içerisinde veritabanından araç sahibini öğrenebilir ve araç sahibinin telefon numarasına ulaşarak aracı çekmesini belirtebilir. Ayrıca araç çekilmediyse de çekici ile aracın çekilmesini sağlayabilir. Çarpıp kaçma, trafikte tehdit vb durumlarda ise şikayet oluşturmanız gerecektir. Bu durumda yasal olarak resmi işlemler başlatılır ve araç sahibini öğrenebilirsiniz.

Plakadan araç sahibini öğrenme, sorgulama

Yine tekrar etmekte fayda var. Araç sahibini öğrenmek için E-Devlet veya araç sahibi bulma programı gibi bir yöntem bulunmamaktadır. Bunun aksini belirten araç kimin üstüne bilgisini paylaştığını iddia eden kişi veya internet adreslerine itimat etmemenizi www.devlette.com olarak önemle belirtmek isteriz. Aksi durumda dolandırılma gibi durumlar yaşamanız içten bile değildir. Bu yazımızda araç plakasından sahibini öğrenmek ile plakadan araç ruhsat sahibi sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ ÖĞRENME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, plakadan araç sahibi öğrenme konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan plakadan araç sahibi öğrenme duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.