Trafiğe çıkan her araç hakkında yapılacak işlemler, trafik plakası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Şayet araç hakkında olumsuz bir durum söz konusu ise, trafik plakası üzerinden sorgulama yapılarak araç sahibi hakkında isim ve araç bilgileri gibi kişisel verilere ulaşılabilmektedir. Bu bağlamda tüm işlemler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ SORGULAMA

Vatandaşların bireysel olarak internet üzerinden, online olarak internet üzerinden plakadan isim sorgulama yapabilecekleri herhangi bir platform bulunmamaktadır. İnternet üzerinde plaka sorgulama yapılarak elde edilemeyecek tek bilgi araç sahibinin ismidir. Plaka üzerinden isim sorgulama yapmak kişisel bilgiler içerdiğinden dolayı vatandaşların herhangi bir şekilde kullanımına açılmamıştır. E-Devlet gibi plaka sorgulama yapabileceğiniz mecralarda araç plakasından borç yada nereden ne zaman alındığı gibi verilere ulaşılabilir. Sizleri bu doğrultuda yanıltan web adreslerine itimat etmemeniz www.devlette.com yönetimi olarak önerilir.PLAKADAN ARAÇ SAHİBİNİ ÖĞRENME

Aracınıza çarpıp kaçılmış, ya da gasp edilmiş, zarar verilmiş olabilir ya da bunların dışında bu araç sahibi kim diye merak etmiş olabilirsiniz, ancak herhangi bir şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bizzat başvuruda bulunsanız dahi kişisel verileri sizinle hiç bir şekilde paylaşmayacaklardır. Bu gibi durumlarda plaka üzerinden suç duyurusu bulunmanız tek seçenek olacaktır. Resmi prosedür kapsamında gerekli işlemler ilgili şahıs hakkında başlatılacaktır. Bunun haricinde sizin de bilgilerinizi internet üzerinde plakadan öğrenebilmek, sorgulayabilmek mümkün değildir.

ARAÇ SAHİBİ NASIL BULUNUR ?

Ancak bazı durumlarda örneğin Emniyette çalışan bir tanıdığınızın olması durumunda yada kasko şirketlerinde istemeniz durumunda bu bilgileri paylaşabilmektedirler. Kasko şirketlerinin de bankalar gibi kişiler hakkında bilgilere ulaşmalarını sağlayan bir sisteme sahip oldukları için böyle durumlarda yardımcı olabilmektedirler. Ancak bu durumun yasal olmadığını ve büyük ihtimalle hayır cevabı alacağınızı da unutmayın. Araç sahibini nasıl öğrenebilirim, araç sahibi kim,  plakadan araç sahibi sorgulama, plakadan araç sahibi öğrenme gibi yapabileceğiniz internet üzerinde başka bir işlem bulunmamaktadır.