Aracın hacizli olup olmadığını nasıl nereden öğrenebilirim?

İnternetin hayatımıza her geçen gün daha fazla girmesiyle, önceleri uzun kuyruklar bekleyerek halledebildiğimiz bir çok işlemi online olarak halledebilmemiz mümkün olmuştur. Özellikle 2008 yılında hayatımıza giren ve her geçen gün yeni servisler eklenerek şimdiden vazgeçilmez bir hal alan E-Devlet Kapısı ile bu işlemleri halledebilmemiz mümkün kılınmıştır.  Plakadan araç haciz sorgulama işlemi de bu E-Devlet hizmetlerinden bir tanesi.

Plakadan E-Devlet Araç Haciz Sorgulama

Günümüzde sıfır araç fiyatlarındaki artış vatandaşı istemsiz de olsa ikinci el piyasasına yönetti. İkinci el araç alım satımının oldukça fazlalaştığı günlerde dolaylı olarak dolandırıcılık vakaları da bir hayli arttı. Bu sebepten dolayı araç almadan önce araç kilometre sorgulama, araç haciz sorgulama, araç hasar kaydı sorgulama gibi işlemlerin araç almadan önce yapılması zorunlu bir hal aldı.Kurulan araç pazarları yada oto galeriler yardımıyla istediğimiz 2. El arabayı kısa süre içerisinde bulup alabilme olanağına sahibiz. Satın almak istediğiniz 2. El arabanın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını ya da başka bir sorununun olup olmadığını en yakın servise götürüp öğrenebilirsiniz.  Bunun haricinde araç üzerinde herhangi bir yasal sorun ( haciz, rehin )  olup olmadığını trafik şube müdürlükleri vasıtasıyla öğrenebilmeniz mümkün. Şayet dilerseniz de tüm bu işlemleri uğraşmadan internet vasıtasıyla sorgulama yapabilmeniz de olası. Bunun için www.devlette.com üzerinde yer alan araç sorgulama konularımıza göz gezdirebilirsiniz.

Araç Haciz Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak araç üzerinden herhangi bir haciz işlemi olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Öncelikle verdiğimiz bağlantıya tıklayın ve ardından T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Şayet bir E-Devlet şifresi sahibi değilseniz herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında birkaç dakika içerisinde temiz edebilirsiniz. Ardından araç plakasını yazarak sorgulama butonuna basın. Araç bilgileri karşınızdaki ekrana gelecektir.

Araç Üzerinde Haciz Sorgulama için TIKLAYINIZ

NOT : E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen araç haciz sorgulama işlemi bir süre kaldırılmış durumdadır ve artık bu yöntem ile sorgulama yapılmamaktadır.  Merak ettiğiniz aracın bilgilerini “DETAY” yazıp boşluk bırakmanızın ardından “Sorgulamak istediğiniz aracınız plakasını yazarak” 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Örnek olarak  “DETAY 35A1564“. Ancak bu işlemin 7 TL bir ücreti vardır.  Bu işlemi yaparak Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri anında cebinize gelir.

Şayet bir araç hakkında bilgileri öğrenmek istiyorsanız fakat herhangi bir şifre sahibi değilseniz konu altında yer alan yorum bölümünden bilgilerini öğrenmek istediğiniz aracın plakasını iletebilirsiniz. En kısa sürede araç hakkında bilgileri sizlere vermiş olacağız. Bu yazımızda araç üzerinde haciz var mı detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ HACİZ SORGULAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç haciz sorgulama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç haciz sorgulama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.