İnternet üzerinden plakadan araç borç sorgulama işlemini yapabilmek mümkün.  Araç borç sorgulama kavramı çok geniş bir alana hükmeder. Zira muayene, MTV, haciz işlemleri ya da plakaya yazılmış cezaların hepsi araç borç sorgulama alanına girmektedir. Durum böyle olunca özellikle 2. el araç satın alırken plakadan araç borç sorgulama yapmak bir hayli önemlidir. Aşağıda bulabileceğiniz Gelir İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan araç borç öğrenme aracı sayesine kolaylıkla plaka numarası, TC. kimlik numarası ve tescil tarihi gibi bilgilerinizi girerek sorgulatmak istediğiniz aracın üzerinde herhangi bir borç ya da haciz işlemi var mı öğrenebilirsiniz.

Plakadan Araç Borç Sorgulama

Ülkemizde mobese sistemi sayesinde plakaya yazılan cezaların sisteme işlenmesi ve plaka sahibine geç iletilmesi sebebiyle araç sahibi de bazen bu cezalardan haberdar olmayabilir. Bu yüzden özellikle 2. el araç alırken plakadan araç borç sorgulama işlemini yapmak bir hayli önem arz eder. Aracı üzerinize aldıktan sonra yüksek meblağlarda borçlarla karşılaşmamak için temkinli davranarak aşağıdan aracın üzerine borç var mı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.Plakanıza kayıtlı herhangi bir borcunuzun olup olmadığını Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB İnternet adresi üzerinden öğrenebiliyoruz.  Bunun için https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=odeme sayfasına giriş yaptıktan sonra ister TC kimlik bilgileriniz ile isterseniz de E-Devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız. Akabinde açılan sayfada Taşıt Vergi Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme sayfasına girerek devam ediyoruz. Daha sonra sorgula diyerek aracımız plakasına yazılmış olan tüm borçları görebiliriz. Trafik cezası, MTV gibi tüm borçlarınızı burada görebilir ve anında ödeyebilirsiniz. Dilerseniz ödeme işlemini taksitle veya defaten yani hepsini ödeyebilirsiniz.

Bunun yanında E-Devlet üzerinden de sorgulama imkanınız bulunmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama sayfasına girerek araç plakanıza herhangi bir ceza olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

ÖTV, KDV gibi değerlerin ülkemizde bir hayli yüksek olması sebebiyle araç fiyatları yurt dışına göre bir hayli yüksektir. Bu yüzden araba almak isteyen vatandaşlar ilk olarak 2. el piyasasına göz gezdirirler. Şayet bütçelerine uygun temiz bir araç bulurlarsa ise satın alma işlemini gerçekleştirirler. Ancak bir konuyu çoğu zaman atlarlar. Şayet yukarıdaki Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan araçtan, plakadan araç borç sorgulama işlemini yapmazlarsa arabayı satın aldıktan sonra yüksek meblağlarda borçlarla karşılaşabilirler. Bu durumlarla karşılaşmamak için işimizi sağlama almalı ve yukarıdan araç borç öğrenme< işlemini gerçekleştirmeliyiz. Bu yazımızda plaka ile borç sorgulama ve plaka girerek borç öğrenme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.