Pitbull Beslemek Serbest Mi, Yasak Mı?

Pitbull, dünyanın en tehlikeli köpek cinslerinden bir tanesidir. İlk olarak İngiltere’de 19. Yüz yılda ortaya çıkan Pitbull, bulldog ve terrier çiftleşmesi sonucu meydana gelmiştir. Amerika ise yaptığı deneyler sonucu Pitbull köpek cinslerinin ağırlığını arttırarak daha güçlü, kaslı ve başlarını daha büyük hale getirerek günümüzdeki pitbull cinslerinin doğmasına sebep olmuştur. Erkek pitbull cinsleri 46 cm civarında olurken dişi cinsler ise 42 cm civarındadır. Ağırlıkları ise yaklaşık 20 kilo civarındadır. Hem çevik hem de kaslı olan Pitbull köpek cinslerinin çeneleri bir o kadar güçlüdür. Isırdığı bir şeyi hiçbir şekilde geri alamayacağınız bir çeneye sahiptir.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde Pitbull cinsleri yüzünden ölen, hastanelik ya da yatalak olan birçok kişi bulunmaktadır. Saldırgan ve hırçın oldukları kadar en ufak bir şey agresifleştirerek saldırmasına sebep olabilmektedir. Bu durumlarda sahipleri hiçbir şekilde zapt edemediklerinden ve eğitimi zor olup ne kadar eğitilse de bu hırçınlığı ve saldırganlığı gitmeyen Pitbull cinsleri Türkiye dahil birçok ülkede beslenmesi de dışarıda gezdirmesi de yasaktır.Bu yasak hakkında 5199 numaralı Hayvan Koruma Yasasının Yasaklar başlığındaki 14. Maddesinde, Pitbull Terrier ve Japon Tosa şeklinde köpek cinsleri özellikle tehlike olan hayvanları sahiplendirmek, üretmek, satışını yapmak, ülkeye girişi ve reklamını yapmak, hediye ya da takas etmek ve sergilemek kesinlikle yasaktır. Aynı kanunda 12. Maddede ise, Pitbull Terrier ve Japon Tosa gibi çevresine tehlike saçan hayvanlar üretilmez, satılmaz ya da sahiplenilmez. Bu yasada ayrıca 28. Maddede bu kanunlara uymayanlar yüksek miktarda idari para cezası çarptırılmaktadır.

Pitbull Beslemenin Cezası Nedir?

Pitbull köpek cinsleri karakteri ve tarzı nedeni ile yırtıcı ve kavgacı bir hayvandır. Bundan dolayı kedi gibi küçük hareket eden şeyleri gördüğü zaman kesinlikle parçalamak istemektedir. Çok güçlü olan Pitbull gözü döndüğünde ise sahibi ne kadar güçlü olsa da asla kontrol edememektedir. Özellikle ülkemizde çeşitli Pitbull saldırılarını haberlerden takip ediyoruz. Küçük çocuklara saldırışı, insanları sakat bırakışı ve öldürme gibi olayları yüzünden Pitbull beslemek, sahiplenmek, satmak, hediye etmek, takas etmek ve satın almak kesinlikle yasaktır. Eğer Pitbull bir insana zarar verdiyse bu zararı sahibi karşılamaktadır. Eğer Pitbull bu kişiyi öldürdüyse Pitbull öldürülür ya da ele geçirilir. Sahibi ise hem idari para cezası hem de hapis cezası alır.

5199 numaralı yasa gereği yasak olan Pitbull ülkemizde 14 yıldır yasak olmasına rağmen ne yazık ki hala insanlar sahipleniyor, besliyor ve dışarıda rahatça dolaştırıyor. Bu durumlarda gören halk ise DSİ, Orman Müdürlüğü ya da polise ihbar etmesi gerekmektedir. Özellikle tehlike arz ediyorsa kesinlikle ihbarı gerçekleştirmek gerekiyor. Pitbull sahiplerinin elinden alınırken ayrıca yaklaşık 6.306 TL idari para cezası verilmektedir. Bu tür tehlike arz eden köpeklerin satışını yapanlara ise 11 Bin TL idari para cezası verilmektedir. Bu cezaya örnek olarak Kayseri’de Pitbull ve Dogo cinslerinin karması olan 3 köpek besleyen kişiye Orman ve Su İşleri Müdürlüğü müdahalede bulunmuş ve 18.918 TL idari para cezası kesmiştir.


DİĞER PİTBULL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pitbull konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pitbull duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.