Pinnertest Nedir?

Yeni nesil york testi olarak bilinen pinner test, kişilerin hangi yiyeceklere karşı intoleransının olduğunu ortaya koyan bir kan testidir. Gıda intoleransı besinlerde bulunan bazı maddelere karşı gelişen ve alerjik olmayan gıda duyarlılığı olarak da tanımlanabilir. Şayet kişilerin belirli gıdalara karşı herhangi bir duyarlılığı bulunmaktaysa York Testi yani Pinner Test ile bunlar kolaylıkla saptanabilir.

Süre gelen zaman içerisinde “gıda intoleransı”  için uygulanmakta olan testler güvenilirlikleri ve doğru sonuç vermeleri bakımından kafalarda soru işaretlerine sebebiyet vermelerinden dolayı çoğu uzman tarafından tercih edilmiyorlardı.Pinner Test Nasıl Yapılır?

Bu test ile kişilerden alınan kar örneklerinde lgG4 seviyeleri ölçülmektedir. Çünkü gıdaya özgü lgG antikoru varlığı, kişinin o gıdaya daha önceden bir reaksiyon gösterdiğini açıkça göstermektedir. Buradan çıkan sonuca göre kişinin hangi gıdalara karşı intoleransı olduğu saptanır ve özel bir diyet programı uygulanır.

Gerçekte hepimizin kanında belirli gıdalara karşı belirli oranlarda lgG antikorları bulunmaktadır. Ancak bu antikorların seviyeleri çok önemlidir. Yıllar boyunca yapılan çeşitli araştırmalar ve deneyler neticesinde zararlı sayılabilecek seviyeler saptanmıştır. Bu seviyelerin üzerinde antikor üretildiği zaman , kişinin gıdaya karşı bir intoleransı olduğu rahatça anlaşılabilmektedir.

Pinnertest Yorumları

York testi’ni uygulamış olan hastalar ile yapılan anket sonucu; mide-barsak sorunlarının %80, solunum rahatsızlıklarının %72, nörolojik problemlerin %78, cilt lezyonlarının %76, psikolojik problemlerin ise %81 oranında iyileştiği saptanmıştır. Bu da pinnertest’in gerçekten işe yarayıp yaramadığı ile ilgili çok önemli bir istatistiktir.

Gıda intolerans testi olan pinnertest ülkemizde bir çok noktada kolay bir şekilde yapılabilmektedir.  Unutulmaması gereken test sonuçlarına göre verilen diyetleri uygulayan kişilerin rahatsızlıkları büyük oranlarda iyileşse de, daha sonra bu gıdaları tekrar almaya başlayanların kısa zaman içinde düzelmiş olan sorunlarının tekrar geldiği belirtilmiştir. O yüzden pinnertest yaptırdıktan sonra uygulanması istenilen diyete önemle yaklaşmalısınız.


DİĞER SAĞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.