Son dönemde artan havayolu sayısı ve buna bağlı olarak artan uçak sayısı ile pilot ihtiyacı, pilotluk mesleğini oldukça cazip bir hale getirmiştir.  Bundan 12 sene önce ülkemizde uçakla seyahat eden yolcu sayısı 6 milyon iken, bu rakam günümüzde 50 milyonu aşmıştır. Bu da pilot ihtiyacının ne denli yükseldiğinin açık bir göstergesidir. Ülkemizde yer alan Türk Hava Yolları (THY), Pegasus, Sunexpress, Atlasjet, Anadolu Jet gibi havayolu şirketleri pilot ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için her sene yüzlerce yabancı pilotu işe almaktadırlar. İlerleyen zamanlarda da pilot ihtiyacı oldukça yükselecektir. Peki ama nasıl pilot olunur? Kimler pilot olabilir?

Nasıl Pilot Olunur?

Ülkemizde pilotluk kavramı askeri ve sivil olarak iki ana başlık altında incelenebilmektedir. Askeri pilot olmak için Hava Harp Okulu’nu bitirmeli ve zor bir eğitim aşamasından geçmelisiniz. Sadece Hava Harp Okulu’nu bitirmek de askeri pilot olmak için yeterli değildir. Ayrıca mezun olduktan sonra karşınıza çıkacak eğitim aşamalarını da başarı ile geçmelisiniz. Tüm bunları aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz haberimizde detaylı olarak bahsettik.Askeri Pilot Nasıl Olunur Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Pilot olmak istiyorum diyenler için diğer bir yol ise sivil pilotluk. Bunun için öncelikle yükseköğretim mezunu olmanız gerekmektedir. Havayolu şirketleri pilot adaylarından iyi derecede İngilizce bilmesini istiyorlar. Ayrıca ruhen ve bedenen sağlıklı olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Sağlık raporu için kan ve idrar tahlilleri, akciğer filmi, EKG, EEG, Odyometri, Solunum Fonksiyon Testi, KBB Muayenesi, Görme Alanı Testi, Göz Muayenesi, Psikiyatri Muayenesi, Nöroloji Muayenesi, Dahiliye Muayenesi gibi belgeler talep edilmektedir.

Pilot olmak için önünüzde seçebileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. İlk olarak uçuş okullarına kayıt olabilirsiniz ya da üniversitelerin havacılık bölümlerini kazanarak buralardan mezun olabilirsiniz. Öncelikle her iki yöntemin de oldukça masraflı olduğunu unutmamalısınız.

Özel Pilot Okulları İle Nasıl Pilot Olunur?

Özel uçuş okullarını tercih etmeniz durumunda 2 adet eğitim alınmaktadır. Başarılı bir şekilde bitirmeniz durumunda PPL yani Private Pilot License almaya hak kazanırsınız. Başka bir deyişle tek motorlu uçak ehliyeti alırsınız. PPL almak için 4 hafta süre ile 165 saat yer dersi almanız ve 40 saat uçuş yapmalısınız. Bu eğitimin maliyeti 15.000 Euro civarlarındadır. Bu eğitimi almanız durumunda kontrol uçuşu olarak bilinen bir sınava tabi tutulursunuz. Bu sınavı geçince Cessna tipi uçakları uçurma hakkınız bulunmaktadır ve ATPL Lisansı sınavına girmeye hak kazanırsınız.

Eğitimin 2. Aşamasında ise 823 saat yer dersi ve 160 saat uçuş sizleri bekliyor. Bu bölümün de 1. Etap gibi bir masrafı bulunuyor ve bunun mali olarak karşılığı yaklaşık olarak 50.000 Euro. PPL lisansınızı almanızın ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 14 tane dersin sınavına girerek hepsinden de en az %75 oranında başarı sağlamanız gerekmektedir.

ATPL Frozen lisansını almanızın ardından kullanacağınız uçağı seçeceğiniz bölüm gelmektedir. Bu seçime Tip intibat denilmektedir. Bu aşamada Boeing ya da Airbus gibi firmalardan bir tanesini seçip o uçağa ait simülatör eğitimini alırsınız.  Eğer iyi bir üniversiteden mezunsanız bazı hava yolları TİP intibak eğitimini, daha sonra maaşınızdan kesmek üzere size sunulmaktadır.  Simülatör eğitimi de başarı ile tamamlandıktan sonra artık kabine girebilirsiniz. 3. Pilot olarak kabine girer ve 100 saat gözlem yaptıktan sonra 2. Pilot olmaya hak kazanabilirsiniz. Bu arada lisansınız ATPL Frozen yani donmuş statüsünde kalıyor ve 1500 saat uçuş sonrasında ATPL haline geçiyor ve bildiğiniz yardımcı pilot oluyorsunuz. 5000 saat de yardımcı pilot olarak uçtuktan sonra kaptan pilot olmaya hak kazanırsınız.

Pilotlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Kaptan pilotlar ortalama 10 bin dolar düzeylerinde maaş alırken, yardımcı pilotlar da 5 bin dolar civarı para kazanmaktadırlar. Kazanılan para tecrübe yılına ve çalışılan kuruma göre değişiklik gösterse de ortalama bu seviyelerdedir.

Özel uçuş okullarının günümüz şartlarına göre oldukça pahalı olmasından dolayı pilot olmak isteyen adaylar genellikle askeri okulları tercih etmektedirler. Askeri okullardan mezun olanlar için 10 senelik zorunlu hizmet süresi bulunmaktadır. Askeri pilotların çoğu bu 10 seneyi doldurmalarının ardından istifalarını sunarak Türk Hava Yolları gibi şirketlere geçmektedirler.

nasıl pilot olunur?

Bu yazımızda nasıl pilot olunur, pilot maaşları, pilot nasıl olunur, pilot olmak istiyorum, havayolu şirketlerinde nasıl pilot olunur, nasıl pilot olurum, pilot olmak için hangi okullara gitmeliyiz, pilot olmak istiyorum ne yapmalıyım, pilot olmak için gereken şartlar nelerdir, pilot olmak için kaç para gerekir, pilotluk eğitimi ve fazlasından bahsettik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PİLOT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pilot konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pilot duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.