Pilates eğitmeni kimdir, ne iş yapar?

Pilates, kasları güçlendirmeye, esnetmeye ve özellikle içsel karın kaslarını kuvvetlendirmeye  yarayan bir sistemdir. 100 yılı aşkın süredir pilates sporu uygulanmaktadır. Yer çekimine karşı olarak yapılan pilates egzersizleri ile vücutta şekillenmeyi kısa süre zarfında görmeniz mümkündür. Ülkemizde de son yıllarda pilatese olan ilgi bir hayli artmıştır. Kadın veya erkek her yaşta çok sayıda kişi pilates eğitimi almak için müracaat etmektedir. Fakat bunu sadece egzersiz olarak değil, aynı zamanda bir para kazanma amacı güderek yapmak isteyenler de bulunuyor. Bu durumda pilates eğitmeni olarak ders vermenin yollarını arıyorlar. Peki pilates eğitmeni nasıl olunur?

Pilates eğitmeni nasıl olunur, şartları nelerdir?

Spor salonlarında veya özel pilates salonlarında kişilerin fiziksel yapılarına göre, hazırlamış olduğu programlar ile aletli veya aletsiz pilates egzersizlerinin nasıl yapılacağına dair bilgiler sunan kişilere pilates eğitmeni denilmektedir. Pilates eğitmenliği için nasıl başvuru yapacağınıza geçmeden mesleğin getirdiği sorumluluklardan bahsedelim. • Program materyal ve ders planlarının hazırlanmasını sağlamak,
 • Her bireyin yeteneği, fiziği ve sağlık durumuna uygun kişiselleştirilmiş pilates programlarını tasarlamak ve uygulamak,
 • Ders başlangıcından önce gelmek ve öğrencileri karşılamak,
 • Pilates prensibine göre uygun ısınma ve soğuma tekniklerini göstermek,
 • Mat, çember, cadillac ve top gibi pilates aletlerinin kullanımını göstermek,
 • Pilates ekipmanının güvenli ve doğru kullanımını sağlamak,
 • Pilates prensiplerini anlatmak ve uygulamalı olarak göstermek,
 • Egzersizin uygulanması esnasında yapılan yanlış hareketleri düzeltmek,
 • Teşvik ve motive edici olumlu bir ortam sağlamak,
 • Çalışılan stüdyonun standartlara uygun şekilde temiz ve düzenli tutulmasını sağlamak,
 • Program değişiklikleri ve isteklerinin, koordinatöre zamanında iletildiğinden emin olmak,
 • Katılımcıların tüm isteklerine uygun ve anında yanıtlar sunarak, eksiksiz müşteri memnuniyeti sağlamak,
 • Olası sakatlıklarda ilk müdahaleyi gerçekleştirmek,
 • İçeriği güncel, yaratıcı ve eğlenceli tutmak için çalışmalar yapmak,
 • Düzenli olarak eğitim ve personel toplantılarına katılım sağlamak.

Pilates eğitmenliği yaparak kendi pilates salonunuzu açabilir ve bu meslekten kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Pilates eğitmeni olabilmek için öncelikle lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şartı sağlayan kimseler pilates eğitmenliği sertifikası alarak bu meslekten gelir ede edebilirler. Pilates eğitmenliği belgesi almak için Türkiye Jimnastik Federasyonu’na müracaat edebilirsiniz.  Bunun için https://www.tcf.gov.tr / adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgili sayfada yer alan Pilates bölümüne girdiğinizde, pilates kursları ile ilgili duyuruları görebilirsiniz. Bu kurslara belirtilmiş olan şartları sağlayarak E-Devlet üzerinden başvuru yapmalısınız. Akabinde kurs sonunda sertifikanızı alarak pilates eğitmeni olabilirsiniz. E-Devlet üzerinden bu kurslara nasıl başvuru yapabileceğinizi aşağıdaki videoda detaylı olarak anlattık.


Bu yazımızda pilates eğitmeni nasıl olunur, pilates eğitmenliği nereden alınmalı, pilates eğitmenliği nasıl yapılır, pilates eğitmenliği sertifika programı, pilates hocası olmak istiyorum nasıl olurum hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan pilates eğitmenlerinin maaşları hakkında bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER PİLATES HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pilates konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pilates duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.