Perfüzyonist nedir, kimdir?

Perfüzyonist, cerrahilerde kullanılan kalp ve akciğer makinesini kullanan ve bilen kişilere denmektedir. Daha detaylı anlatmak gerekirse, Perfüzyon bölümünde lisans eğitimi alan ya da yüksekokullardan mezun olan Perfüzyon bölümü mezunları, kalp ya da damarlarda yapılacak olan açık ameliyat sonrasında kullanılması gereken makine ile kirli kanları oksijenlenme yaparak anestezi uzmanları ile beraber çalışan kişilere denmektedir. Bu makine kalp ve akciğerlere pompa yapmaktadır. Bunu en iyi bilen ve anlayan kişiye de Perfüzyonist denmektedir.

Perfüzyonistler ne iş yapıyorlar, görevleri nelerdir?

Perfüzyonistler makine üzerine teknisyen odaklı kişilerdir. Perfüzyonist görevlerini maddeler halinde sıralayabiliriz. • Öncelik olarak cerrahi bir oda için sistemi hazırlamaları ve kurmaları gerekmektedir.
 • Post operatif zamanında anestezi ve cerrah uzmanlarına cerrahi operasyonunda ihtiyacı olanları karşılamaları gerekmektedir.
 • Oksijen ve karbondioksit atılmalarını sağlayarak pompa görevini üstlenirler.
 • Kan dolaşımını düzenli olarak kontrol edip dolaşımı sağlamaları gerekmektedir.
 • Sistemlerde ısıtma ve soğutma gibi gerekli olan ihtiyaçları sağlamaktadır.
 • Kalp cerrahisi gerçekleştirileceği zaman kalp üzerinde bulunan fazla kan konusunda yardımcı olarak cerrah uzmanlarına operasyonlarında rahat yapmalarını sağlamaktadır.
 • Kanları konsantre etmektedir.
 • Operasyon sırasında kalbin ihtiyacı olan desteği cihazlar ile sağlamaktadır.
 • Acil durumlarda gerekecek olan ECC için her daim ameliyathanede hazır olmaları gerekmektedir.
 • Eksiksiz ve doğru bir şekilde ameliyat sırasında kayıt tutmaları gerekmektedir.
 • 24 saat süre boyunca tüm makineleri rahatlıkla kullanabilmeleri gerekmektedir.
 • Kana ya da hastaya zarar vermeyecek şekilde kardiyopulmener sistemini kullanması gerekiyor.
 • Laboratuvar analizleri gibi daha birçok görevleri bulunmaktadır.

Perfüzyonist nasıl olunur?

Açık kalp ve akciğer ameliyatlarının yardımcısı ve bel kemiği olan Perfüzyonist, eskilerde üniversitelerde bölümleri olmayan bir meslek dalıydı. Çırak usta işi gibi yeni gelen kalp damar cerrahi doktorları bu işi öğrenirlerdi. Ancak 2011 tarihinde gelen yasa ile beraber Perfüzyonist tam bir meslek haline gelmiştir. Sağlık meslek yüksekokulları ya da birçok üniversitelerde Perfüzyonist Teknikeri bölümlerini okuyanlar, 4 yılın sonunda perfüzyonist teknikeri olabilmektedirler. Bunun yanı sıra bazı kurs veren yerlerde de Perfüzyonist Teknikeri olmak için sertifika alınabilir. Bunun için kursun sunduğu şartları yerine getirmeleri ve sınavları geçmeniz gerekmektedir.

Perfüzyonist teknikeri nelerde çalışabilir, çalışma alanları nasıldır?

Mezunlar; üniversite, devlet ve özel hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve diyaliz bölümlerinde çalışabilirler. İş bulma olanakları fazladır.

Perfüzyonist iş ilanları

Çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu çeşitli dönemlerde perfüzyonist alımı gerçekleştirmektedir. Sitemiz üzerinde yayınlanan tüm bu ilanlara BURADAN ulaşabilmeniz mümkündür. Bu yazımızda perfüzyonist mesleği hakkında olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan perfüzyonist maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER PERFÜZYONİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, perfüzyonist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan perfüzyonist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.