Patent Nedir?

Patent kelimesi tescil ve koruma anlamlarına geldiği için kimi durumlarda marka, tescil ve korumalar için kullanılmaktadır. Patent bir buluş sahibinin buluşunu sahiplenme ve kullanma hakkıdır. Buluşu gerçekleştirilen bir aygıtın tüm hakları patent sahibinin olmaktadır ve patent sahibinin izni olmadan buluş, herhangi bir şekilde kullanılamaz. Şayet izinsiz kullanım gibi bir durum söz konusu olmuş ise, patent sahibi yasal haklarını kullanarak kişiyi veya kurumu dava edebilir. Patent yasaları her ülkede var olan ve yaratıcılığı genişletmek ve hakları korumak amacıyla öne sürülmüş olan yasalardır. Bir ülkenin patent başvurusu ne kadar fazla ise, o ülke o kadar gelişmiştir şeklinde bir tanım yapmak hiç de yanlış olmaz.

Patent Nasıl Alınır?

Bir buluşun patentinin alınabilmesi için izlenmesi gereken bir süreç vardır. İlk olarak patenti istenen şeyin, buluş olma kriterlerini taşıyıp taşımadığı incelenir. Bunun için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunur. Şayet buluş, hali hazırda patenti bulunanlara yeni birşeyler katıyor ve onlardan ciddi farklar ile ayrılıyorsa, başvurunun reddedilme ihtimali azalmaktadır. Patent başvurusu için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Başvuru dilekçesi, patentle korunması istenilen buluşun unsurlarını kapsayan istemler, buluş konusunu anlatan açıklama, isteme ait resimler, özet ve tarihname olarak sıralanabilmektedir. Patent başvurusu yaparken bu belgeler ile başvuruda bulunulmalıdır.Patent Ücreti

Patent alma sürecinde, patent sahibine belirli kalemlerde ücretler yansıtılmaktadır. Bu ücretler 3 aşamada sıralanabilir.

  • Başvuru ücreti [Başvuru sırasında ödenir]
  • Araştırma ücreti [ Başvuru tarihinden itibaren 15 ay içinde istenildiği zaman araştırma talebiyle birlikte ödenir]
  • İnceleme ücreti [ İnceleme talebi ile birlikte veya verilen yasal mühlet içinde ödenir]

Patent almak için Türk Patent Enstitüsüne başvuru ücreti 25 TL’dir.  Araştırma ücreti ise seçilen araştırma ofisine göre değişmektedir. Araştırma ücretinin yanında araştırma talebi sırasında Türk Patent Enstitüsü’ne 50 TL ödenir. İnceleme ücreti de seçilen inceleme ofisine göre değişir. İnceleme ücretine ilaveten inceleme talebi sırasında Türk Patent Enstitüsü’ne 50 TL ödenir.

Bu yazımızda Kısaca Türkiye’de patent nasıl alınır, kaç paradır, aşamaları nelerdir,   buluşa, icat, fikri, ilaç, gıda, marka ve bir ürüne, marka tescili nasıl alınır, patent nasıl alınır, patent ücretleri ve patent nedir hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PATENT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, patent konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan patent duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.