Pasaport yabancı ülkelere seyahat edecek olan kişilere verilen bir belgedir. Yurt dışında ülkemizdeki kimlerin yerine geçmektedir. Yani pasaport yurt dışında kimliğinizdir. Yurt dışında pasaportunuzu muhakkak yanınızdan ayırmamalısınız. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı ( kayıp, çalınma ) gibi pasaportunuzu kaybedebilirsiniz. Peki bu durumda ne yapmalısınız?

Pasaportum yurt içinde kayboldu, çalındı ne yapmalıyım?

Öncelikle pasaportunuzun nerede kaybolduğu bu hususta önemlidir. Burada bahsettiğimiz yer kavramı yurt içi veya yurt dışı olma durumudur. Şayet pasaportunuzu yurt içinde kaybettiyseniz pasaportunuzu aldığınız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne tekrar başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Burada sizden ilk kez pasaport alırken istenilen evraklar tekrar talep edilecek ve eski pasaportunuz iptal edilerek yeni bir pasaport tahsis edilecektir. Bu pasaport yine eskisi gibi adresinize gönderilecektir. Burada sizden pasaport harç bedeli, biyometrik fotoğraf ve kimlik fotokopisi talep edilmektedir. Şayet geçmişte aldığınız vizeler varsa, bu ülke konsolosluklarına pasaportunuz çıkartıldıktan sonra müracaat ederek vizenizin yeni pasaportunuza da tanımlanmasını sağlamalısınız.Pasaportum yurt dışında çalındı, kayboldu ne yapmalıyım?

Şayet pasaportunuz yurt dışında bir ülkede kaybolduysa yapmanız gereken işlemler biraz daha farklı. Öncelikle pasaportunuz çalındığında veya kaybolduğunda hızlı hareket etmelisiniz. Pasaportunuzun kayıp olduğunu belirtmek için size en yakın polis amirliğine müracaat ederek, pasaportunuzun kayıp olduğunu gösterir bir tutanak alın. Akabinde de bu tutanak ile Türkiye Konsolosluğu’na müracaat etmelisiniz. Burada yurt dışında geçireceğiniz süreye bağlı olarak size ya geçici pasaport verirler ya da seyahat belgesi düzenlerler. Bu resmi evraklar ile seyahatinize devam edebilir veya ülkemize dönebilirsiniz.

Pasaportunuz kaybolur ve bu durumu bildirmezseniz resmi evrağınız çeşitli işlemlerde kullanılabilir. Bu gibi durumda ispat etmede zorlanabilirsiniz. Bu yüzden pasaportunuzun kaybolduğunu bildirmediğiniz için de ilgili ülke size tekrardan vize vermeyebilir. Bu gibi durumlara düşmemek adına pasaportunuz kaybolduğunda belirttiğimiz işlemleri yapmanız önemlidir.

Pasaport kaybetme cezası nedir, ne kadardır?

Pasaportunuzu kaybetmeniz herhangi bir cezası yoktur. Fakat yeniden pasaport çıkarmak için pasaport harç bedeli yatırmanız ve gerekli evrakları tekrar toplamanız gerekmektedir. Bu hali hazırda belirli bir maddiyat gerektirdiği için zaten kaybeden kişi için bir ceza niteliğinde görülmektedir.

Yurt dışına çıkmadan önce pasaportunuzun fotoğrafını çekin veya fotokopisini alın. Pasaport kaybetmek veya çaldırmak hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Ancak bu çekeceğiniz fotoğraf ile kolay bir şekilde pasaport bilgilerinize erişebilirsiniz. Bu yazımızda yeşil veya bordo gibi çeşitli pasaportlarınızın kaybolması durumunda ne yapmanız gerektiğini detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PASAPORT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pasaport konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pasaport duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.