Pasaport, yurt dışına çıkacak olan kişilere, yetkili kuruluşlarca verilen bir belgedir. Pasaportlar yurt dışında ülkemizdeki kimliklerin yerine geçmektedir.  Pasaportlar 6 ay, 1 sene, 2 sene, 3 sene ve 4 ile 10 yıl aralığında çeşitlerine göre verilmektedir. Almış olduğunuz pasaportun geçerlilik süresi dolduğunda ise pasaportunuzun şayet talep ederseniz yenilenmesi gerekmektedir. Peki pasaport nasıl yenilenir, pasaport yenileme işlemleri nelerdir? Pasaport yenileme hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımız devamında detaylı olarak ele aldık.

Pasaport yenileme işlemleri nasıl yapılır?

Pasaport yenileme işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Ancak son çıkan yasa ile beraber yıl sonunda artık tüm pasaport işlemleri Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yapılacak. Fakat o vakte kadar halen işlemler Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.Pasaport nasıl yenilenir?

Pasaport yenileme işlemleri pasaportunuzun cinsine göre farklılık göstermektedir. Ancak hangi tür pasaporta sahip olursanız olun öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girerek uygun bir zaman diliminde randevu oluşturmalısınız. Kişiler randevu almalarının ve gerekli belgeleri tamamlamalarının ardından randevu gün ve saatinden en az 10 dakika önce il ya da ilçe emniyet genel müdürlüğü pasaport şubelerinde hazır bulunmalıdırlar. Pasaport yenileme işlemleri için bizzat kendiniz gitmelisiniz. Vekaletname verilmiş bile olsa başka birisi sizin adınıza pasaportunuzu yenileyemez.

Pasaport yenileme randevusu almak için TIKLAYIN

Umuma mahsus (bordo) pasaport nasıl yenilenir?

Umuma mahsus pasaportların yenilenme işlemleri için aşağıdaki gerekli belgelerin toplanması ve yenileme başvurusu yapılırken bu belgeleri ibraz edilmesi gerekmektedir. Şayet belgeleriniz eksik ise pasaport yenileme işlemleriniz gerçekleştirilmemektedir.

 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Önceden kullanmakta oldukları pasaport
 • Cüzdan bedeli ve istenilen süreye göre yatırılmış harç bedeli makbuzunun “tahsil edilmiştir” kaşesi bulunan ve yetkililer tarafından imzalanmış birinci nüshası. (Yurt dışına eğitim ve kültürel faaliyet amacıyla gidecek öğretmen ve öğrencilerin bunu gerekli belgelerle kanıtlamaları durumunda kendilerine harç bedelsiz pasaport tahsis edilebilir.)

Bu belgeler ile beraber pasaport yenileme işlemleri için başvurunuzu yaptıktan sonra 7 iş günü içerisinde pasaportunuz adresinize teslim edilecektir.

Hususi damgalı (yeşil) pasaport nasıl yenilenir?

Yeşil pasaport en fazla 5 sene geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür. Yeşil pasaport genel itibariyle devlet memurlarına verilen pasaport olarak bilinmektedir. Yeşil pasaport yenileme işlemleri için aşağıda vermiş olduğumuz gerekli evrakları toplamanızın ardından yine yazımızda bahsettiğimiz üzere bir randevu oluşturmanız ve pasaport yenileme işlemlerinizi bitirmeniz gerekmektedir.

 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Defter bedelinin ödendiğine dair üzerinde “tahsil edilmiştir” kaşesi bulunan ve yetkililer tarafından imzalanmış birinci nüshası
 • Önceden kullanılmakta olan pasaport
 • Halen görevde bulunanlar için bağlantı adresindeki kadro derecesini gösterir kurumca tanzim edilmiş ve onaylanmış; Hususi Damgalı Pasaport talep formu ( İndirmek için TIKLAYIN )

Hizmet damgalı (gri) pasaport nasıl ve nereden yenilenir?

Gri pasaport tıpkı yeşil pasaport gibi devlet memurlarına çeşitli işlemler için verilmiş olan geniş kullanım alanları bulunan bir pasaport türüdür. Gri pasaport yenileme işlemleri için de aşağıda vermiş olduğumuz belgeleri ve harç ve defter ücretlerini yatırdığınıza dair dekontu, pasaport yenileme için randevu aldıktan sonra teslim etmeniz gerekmektedir. Akabinde 1 haftalık bir iş gününün sonunda pasaportunuz PTT vasıtası ile vermiş olduğunuz adrese teslim edilir.

 • Pasaport talep eden kişinin çalışmakta olduğu kurumdan onaylanmış hizmet pasaportu talep formu (İndirmek için TIKLAYIN)
 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf

Pasaport Yenileme Ücretleri 2019

Pasaport yenilemek için ödemeniz gereken pasaport harç ve defter bedelleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Kaç seneliğine pasaportunuzu yenilemek istiyorsanız tablodaki ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Bunun dışında tarafınızdan herhangi bir ücret talep edilmez. Tüm bunların nereye ödeneceğini ise BURADA yer alan konumuzdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 HARÇ BEDELİ DEFTER BEDELİ TOPLAM
 6 AY150,40 TL  133 TL283,40 TL
 1 YIL248,26 TL  133 TL381,26 TL
 2 YIL405,00 TL  133 TL538,00 TL
 3 YIL575,00 TL  133 TL708,00 TL
 4 – 10 YIL811,00  TL  133 TL944,00 TL

Bu yazımızda pasaport nasıl yenilenir, pasaport yenilemek ne kadar sürer, pasaport süresi uzatma için gerekli evraklar, pasaport süresi nasıl uzatılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PASAPORT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pasaport konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pasaport duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.