Pasaport no nerede yazar?

Farklı bir ülkeye seyahat etmeyi düşünen kişilerin en sık karşılaştığı kavramlardan birisi de pasaporttur. Pasaport yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşlarca verilen, yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan resmi bir belgedir. Pasaport bir bakıma ülke içerisinde kullanmış olduğunuz kimliğin yerine geçerek yurt dışında kullanılır. Pasaport hakkında detaylı bilgileri pasaport nedir, nasıl alınır yazımızda detaylı olarak vermiştik.

Pasaport almanızın akabinde de karşılaşmış olduğunuz bazı sorunlar bulunmaktadır. Öncelikle çeşitli sorgulamalar için gerekli olan pasaport numarası, pasaport sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla karıştırılmaktadır. Peki bu pasaport numarası nereden yazıyor?Pasaport numarası nereden nasıl öğrenilir?

Pasaport numaraları eski tip pasaportlarda toplamda 9 karakter ve yeni çipli pasaportlarda ise toplamda 7 karakterden oluşmaktadır. Pasaport numarası pasaportunuzun üzerinde yer almaktadır. Örneğin çipli bir pasaporta sahipseniz pasaport numaranız “U123456” gibi bir numara olacaktır. İnternet üzerinden sorgulama yaparken, çipli pasaport mu yoksa değil mi bunun işaretlemesini yaparak, pasaport numaranızı yazmanız gerekmektedir. Şayet yanlış işaretlerseniz numaranızı da kabul etmeyecektir.

Bu yazımızda pasaport numarası kaç haneli, nerede yazar, nasıl öğrenilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PASAPORT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pasaport konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pasaport duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.