Pasaport nedir, ne demektir?

Yabancı bir ülkeye seyahat edecek olanların en sık karşılaştığı kavramlardan bir tanesi de pasaporttur. Pasaport yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşça verilen, yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan bir belgedir. Pasaport, yurt dışına çıkacak kişilerin bir nevi ülke içerisinde kullandıkları kimlikleri gibi, yurt dışında kullandıkları kimlikleridir. Farklı ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler pasaport sahibi olmak durumundadırlar.

Pasaport ne için kullanılır, ne için gereklidir?

Pasaportların kullanış amaçları aşağıda maddeler halinde verilmiştir;  • yurttaşlığın kanıtı
  • bir devletin, uyruğuna başka ülkeye gitmede izin vermiş olduğunu göstermesi
  • pasaport sahibine gereken resmi kolaylık sağlanmasının belgesi olması
  • vizelerin üzerine işlenmesi
  • sınırlardan giriş ve çıkışlarda kanıt oluşturan damgaların üzerine vurulması. PK’ye göre, uyruk durumu düzgün olmayanlara ve yurtsuzlara da ‘yabancılara mahsus damgalı pasaport’ verilebilir.

Pasaport türleri / çeşitleri nelerdir?

Türkiye’de kullanılmakta olan bazı pasaport çeşitleri bulunmaktadır. Tüm bu pasaport türlerinin anlamları ve ne işe yaradıkları aşağıda yer almaktadır.

Umumi pasaport: Umumi pasaport ülkemizde kullanılmakta olan en yaygın pasaport çeşididir. Her Türk vatandaşına verilebilen umumi pasaportu aynı zamanda KKTC vatandaşları ile ülkemizde ikamet eden vatandaşlar da alabilir.

Hususi pasaport: 1. 2. ve 3. dereceli devlet memurlarına, belediye başkanlarına, eski TBMM üyelerine, ülke için olağanüstü faaliyetlerde bulunanlara ve bunların 18 yaşına kadar olan çocukları ile evlenmemiş kız çocukları ve 25 yaşın altında olup eğitimine devam eden erkek çocuklarına ve anne – babalarına verilen bir pasaport türüdür.

Hizmet pasaportu: Devlet tarafından görevlendirilen kişilere görevleri süresince geçerli olarak verilen kısa süreli pasaporttur.

Diplomatik pasaport: Diplomatik temsilciliklerde çalışanlara, TBMM üyelerine, Yüksek Yargı üyelerine ve Kuvvet Komutanları ile Genelkurmay Başkanına verilir. Diplomatik Pasaport alma hakkı olan kişilerin 18 yaşına kadar olan çocukları ile evlenmemiş kız çocukları ve 25 yaşın altında olup eğitimine devam eden erkek çocuklarına ve anne – babalarına verilir.

Seyahat Belgesi: Pasaportu kayıp veya çalınmış olanlara kısa süreliğine verilir.

Gemi Adamı Cüzdanı: Uluslararası gemilerde görev yapan Türk mürettabata verilmektedir.

PASAPORT NASIL ALINIR ÖĞRENMEK VE PASAPORT BAŞVURUSU YAPMAK İÇİNHEMEN TIKLAYIN

Bu yazımızda pasaport nedir, pasaport ne demektir, pasaport ne işe yarar, pasaport türleri ve çeşitleri nelerdir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PASAPORT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pasaport konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pasaport duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.