Pasaport, yabancı bir ülkeye iş, turistik, sağlık veya başka bir nedenden dolayı gitmek isteyen kimselerin kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, sahibinin kimlik bilgilerini içeren uluslararası bir kimlik belgesidir. Bilindiği üzere yurt dışına gitmek isteyen her birey bir pasaport sahibi olmak zorundadır. Peki pasaport nasıl alınır? Kimler pasaport alabilir? Pasaport alma işlemleri hakkında bütün detaylar haberimiz devamında yer almaktadır.

Kimler Pasaport Alabilir?

Öncelikle kimler pasaport alabilir ve kimler pasaport alamaz bunun bilgisini vermek gerektiği kanısındayız.  Aşağıda pasaport alamayacak kimseleri detaylı olarak belirttik. Şayet bu şartlardan hiçbirisini sağlamıyorsanız, pasaport almak için başvuruda bulunabilirsiniz. • Mahkemeler tarafından hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulmuş kimseler pasaport alamaz. Bu kişilerin yeniden pasaport alabilmeleri için mahkemece bu kararın kaldırılması gerekmektedir. Harici olarak yurt dışı çıkış yasağı bulunan kişi daha önceden bir pasaport sahibi olsa da yine de yurt dışına çıkamaz.
 • Haklarında çeşitli sebeplerden dolayı arama veya yakalama kararı olan kimseler pasaport alamamaktadır.
 • Boşanma davası süren kişiler de pasaport alamamaktadır. Bu kararın alınmasındaki sebep, boşanmak isteyen kişilerin çocuklarını yurt dışına kaçırmalarını önlemektir. Boşanma davasının bitmesinin ardından yine pasaport verilebilir.
 • 16 yaşından küçük kimselerin pasaport almaları için doldurması gereken belgelerin yanında muvafakatname belgesine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belge anne ve baba tarafından pasaport başvuru ofisine gidilerek doldurulabilir.
 • Mahkumlar da tutukluluk süreçleri boyunca pasaport alamazlar. Tutuksuz yargılanmalarına rağmen tedbir amaçlı yurt dışına çıkış yasağı konulan kimseler de pasaport alamazlar.

Vermiş olduğumuz maddelerin dışında olan kimseler ise pasaport almak için başvuru yapabilirler. Peki pasaport nasıl alınır?

Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar / Belgeler Nelerdir?

Pasaport başvurusu yapmadan önce öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz belgeleri toplamanız gerekmektedir. Bu belgelere sahip iseniz de yazımız devamında nasıl pasaport alınır anlattık.

 • Son 6 ay içinde çektirilmiş 2 adet biyometrik, arka fonu beyaz fotoğraf (50 mm X 60 mm)
 • Üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının aslı
 • Pasaport defter ücreti ve harç bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu
 • Var ise daha önceden aldığınız pasaportun aslı

Pasaport Nasıl Alınır?

Ülkemizde pasaport başvuruları il ve ilçe nüfus müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Öncelikle online randevu almalı ve randevu gününüzde hazırlamış olduğunuz belgeleri teslim etmelisiniz. Başvurunuz kabul edilmesi durumunda ise PTT vasıtası ile pasaportunuz adresinize teslim edilmektedir. Sizler için tüm bu adımları basamak basamak derledik.

 • Online randevu alın : Pasaport almak için başvuru yapacak olan kişiler öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yani NVİ İnternet adresi üzerinden pasaport randevusu almalıdırlar. Pasaport randevusu almak için öncelikle BURADAN NVİ sitesine girmeli ve “Pasaport” sekmesine tıklamalıdırlar. Akabinde kendilerinden istenen bilgileri girerek randevu oluşturmalıdırlar.
 • Pasaport geçerlilik süresine karar verin : Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Tavsiyemiz 10 sene süre ile almanızdır.
 • Pasaport harç ve bedellerini ödeyinBordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.
 • Evraklarınızı hazırlayın : Standart pasaport başvurularında randevu alınan nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğüne giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar şu şekilde: Nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport cüzdan bedeli ve harcın yatırıldığına dair makbuz (anlaşmalı bankalar), varsa daha önceden alınan pasaportların aslı. Bu evrakların hazır olmasının ardından randevu saatinde NVİ’ye pasaport almak için müracaat edebilirsiniz. Aksi durumda belgelerinizin eksik olmasından dolayı başvurunuz kabul edilmeyecektir.
 • Evrakların teslimi : Online olarak randevu alınan il veya ilçe nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğüne giderek bütün evraklarınızı teslim edin. Başvuru sırasında daha önceden kayıtlı parmak izi örneğiniz bulunmuyorsa, bu aşamada parmak izi taraması da gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu işlemlerinizi gerçekleştirmenizin ardından pasaportunuz PTT aracılığı ile vermiş olduğunuz adrese gönderilecektir. Pasaportunuzu almak için tekrar herhangi bir yere müracaat etmenize gerek yoktur.

Pasaportum Ne Zaman Gelir?

Tüm başvuru işlemleri il ve ilçe NVİ müdürlükleri aracılığı ile Ankara’da bulunan merkeze aktarılmaktadır. Bilgilerin aktarılmasının ardından en fazla 3 gün içinde de pasaportunuz hazır edilir ve adresinize teslim edilmek üzere kargoya verilir. Pasaport başvurusu yapmanızın ardından pasaportunuzun teslimi en fazla 10 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir.

Pasaport Kaç Yıllığına Verilir?

Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2018 ücretlerine bakacak olursak:

 • 6 aylık pasaport için 227,27 TL Pasaport Harcı + 180 TL Defter Bedeli = 407,20 TL ödemeniz gerekir.
 • 10 yıllık pasaport için 1085,40 TL Pasaport Harcı + 180 TL Defter Bedeli = 1265,40 TL ödemeniz gerekir.

Pasaportumu elde alabilir miyim, başkası alabilir mi?

Pasaportunuz basıldıktan sonra PTT aracılığı ile belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilmek üzere gönderilmektedir. Eskiden emniyet genel müdürlüğü tarafından dağıtımı gerçekleştiriliyorken elden teslim almak mümkündü. Ancak artık ne yazık ki basılan pasaportlarınız elden teslim alınamamaktadır. PTT ile tarafınıza gönderilmesini beklemeli veya kargo dağıtımına çıkmadan hangi PTT şubesinde ise oradan teslim almalısınız. Takip kodu tarafınıza gönderilmektedir.

PASAPORT HARÇ VE DEFTER BEDELLERİNE KADARDIR ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

Bu yazımızda bordo pasaport nasıl alınır, pasaport nasıl çıkartılır, pasaport çıkartma, pasaport alma işlemleri nelerdir, pasaport başvurusu nasıl yapılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PASAPORT İŞLEMLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pasaport işlemleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pasaport işlemleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.