Pasaport alırken sizden tahsil edilen bazı ücretler bulunmaktadır. Pasaport harç ücreti ve defter bedeli bu ücretlerin başında yer almaktadır. Pasaport başvurusu sırasında bu iki bedeli önceden yatırmalı ve dekontlarını başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Aksi takdirde başvurunuz kabul görmeyecektir. Pasaport harç bedelleri ve pasaport defter ücreti her sene belirli oranlarda zamlanmaktadır. Aşağıdaki tabloda 2023 yılı için zamlı pasaport harç ücretleri ve pasaport defter bedeli yer almaktadır.

2023 pasaport harç bedeli ve pasaport defter bedeli ne kadar?

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.Maliye Bakanlığı, değerli kağıtların 2023 yılında uygulanacak satış bedellerini belirledi. Muhasebat Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2023’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Aşağıda zamlı, yeni harç bedeli ve pasaport defter bedeli yer almaktadır.

 HARÇ BEDELİ DEFTER BEDELİ TOPLAM
 6 AY227,27 TL  180 TL407,20 TL
 1 YIL332,10 TL  180 TL512,10 TL
 2 YIL542,20 TL  180 TL722,20 TL
 3 YIL770,20 TL  180 TL950,20 TL
 4 – 10 YIL1085,40 TL  180 TL1265,40 TL

Pasaport defter bedeli pasaportun geçerlilik süresi ne olursa olsun değişmemektedir. Pasaport alırken geçerlilik süresini 10 sene gibi uzun bir zaman seçmenizi önermekteyiz. Bu şekilde hem daha avantajlı olacak hem de vize işlemleri sırasında işlemlerinizi daha kolay bir şekilde halletmenize olanak tanıyacaktır.

25 yaş ve altındaki öğrencilerden pasaport harç bedeli alınmamaktadır. Ancak öğrenciliğiniz devam etse dahi 25 yaşını geçmişseniz pasaport harç ücreti sizden talep edilir.

Pasaport harç bedeli ve defter bedeli nereye yatırılır?

Pasaport harç ve defter bedeli ödemeleri Maliye Bakanlığı ile sözleşmeli bulunan bankalara veya Maliye Bakanlığına bağlı il ve ilçelerin defterdarlık, mal müdürlüklerinde harç ve defter ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Veznelere nüfuz cüzdanınız ile pasaport harç bedeli ve defter bedelini yatırmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Ücretleri ödemenizin ardından sizlere iki farklı dekont verilecektir. Şayet tek bir dekont verildiyse de bu dekontun üzerinde hem harç hem de defter bedeli ibarelerinin yer aldığına dikkat etmelisiniz.  Harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Pasaport harç ve defter bedeli alan anlaşmalı bankalar hangileridir?

Aşağıda pasaport harç ücretini ve defter bedelini yatırabileceğiniz bankaları görebilirsiniz. Bu bankalara yine bu ücretleri yatırmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir.

 Akbank Finansbank Turkland Bank
 Aktifbank Garanti Bankası Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 Albaraka Türk Katılım Bankası HSBC Bank Türkiye Finans Katılım Bankası
 Alternatif Bank ING Bank Türkiye Halk Bankası
 Anadolubank Kuveyt Türk Katılım Bankası Türkiye İş Bankası
 Arap Türk Bankası Odeabank Türkiye Vakıflar Bankası
 Citibank Şekerbank Yapı ve Kredi Bankası
 Denizbank T.C. Ziraat Bankası Ziraat Katılım Bankası
 BurganBank ICBC Turkey Bank A.Ş.
 FibaBanka TurkishBank

Pasaport harç ücreti ve defter bedeli iadesi nasıl alınır?

Pasaport harcı yanlış yatırma durumunda yanlışlıkla yatırılan defter harç bedellerini vatandaşlarımız iade alabilirler. Şahısların Nüfus Cüzdanları veya pasaportlarının aslı ve fotokopileri ile birlikte şahsen veya kanuni vekili aracılığıyla harç yatırılan İlin Emniyet Müdürlüğü (Pasaport Şube Müdürlükleri)ne başvurmaları gerekmektedir. Şahısların bizzat müracaat edememe ya da bu işlemi kendilerinin takip edememesi durumunda noterden verecekleri bir vekaletname ile istedikleri bir şahıs bu belgeyi alabilecektir.

Pasaport harç ücretini ve defter bedelini internetten ödeme

İnternet üzerinden yapılan defter ve harç ödemeleri müracaat esnasında kabul edilmeyecektir. Şayet internet üzerinden ödeme yapmış ise ödeme yaptığı bankadan usulüne uygun düzenlenmiş örneği sitemizde mevcut olan makbuz alınıp ibraz edilmedikçe başvuru yapılamaz. Bu yazımızda pasaport harç ve defter tutarları, miktarları hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan pasaport çıkarmak ne kadar tutar öğrenebilirsiniz.


DİĞER PASAPORT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pasaport konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pasaport duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.