Paraf Atmak Nedir?

Genellikle memuriyette karıştırılan paraf ile imza, tamamıyla ayrı şeylerdir. İmzanın sorumluluğu parafa göre daha büyük olduğundan imza herkese özeldir. Parafın en büyük özelliği ise bağlayıcı olmamasıdır.

Paraf atmak nedir sorusuyla başlarsak; paraf, sadece adın ya da adın ile soyadının baş harfleri ile oluşan ‘Okudum, gördüm, anladım, onaylıyorum’ gibi cümlelerin altına atılan işarettir. Parafın hiçbir hukuki sorumluluğu yoktur sadece yukarıdakiler gibi kontrol için kullanılmaktadır. Lakin imza tamamıyla hukuki sorumluluğu olup tüm sorumlulukları da üstüne almaktır. Bilinmeyen belgelere, metinlere paraf attığınızda hiçbir sıkıntı çıkmaz ama imza atarsanız ileride bir sorun olduğunda tüm sorumluluk size aittir. Paraflamayı genellikle; toplantıya katılanlar, öğretmenler ya da bir gruba ait üyeler atar.Paraf İle İmza Arasındaki Fark Nelerdir?

Paraf ile imza arasında keskin dönüşler vardır. Bu nedenle ikisi ayrı kelimelerden oluşmaktadır. İki kelimenin kırmızı çizgisi bulunmaktadır. Paraf ile imza arasındaki farklar şunlardır;

  • Paraf genellikle formalite işlemlerinde kullanılır. ‘Bilgim var, gördüm, onayladım’ gibi. Lakin imzanın hükmü kesindir. Resmi evraklarda ve ticari işlerde imza kullanılır.
  • Paraf atmanın hiçbir hukuksal sorumluluğu yoktur. İleride başınıza bu kağıtla iş gelirse size suç bulamazlar. Çünkü sadece ya adınız ya da adınız ile soyadınızın baş harfleri yazar. Sizin yerinize başkası da atmış olabilir. Lakin, imza tamamıyla özel ve kişiye ait olduğundan hukuksal sorumluluğu bulunmaktadır. Bir kağıda imza atmadan önce 2 kere düşünün.
  • Paraf çok açıktır. Ad-soyad, soyad-ad, baş harfler harflerden oluşur. Lakin imza biraz daha zor ve karıştır.
  • Paraf atmak bazı belgelerde zorunlu değildir. Lakin banka işlemleri, devlet dairelerinde imza atılması zorunludur.

Bu yazımızda faturaya, çeke paraf atmak nedir, hukukta yeri nedir, imza yerine geçer mi, para atmak anlamı ile paraf atmanın sorumluluğu ve paraf nasıl atılır hakkında bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PARAF HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, paraf konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan paraf duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.