Pandemi Cezaları İade Edilir Mi?

Ülkemizde ve dünyada 2020 ile 2022 yılları arasında büyük bir salgın meydana geldi. Bu salgından 17 milyonu aşkın kişi hastalanırken, 100 bini aşkın kişi de vefat etti. Covid-19 yani diğer adı ile Koronavirüs salgını aynı zamanda büyük maddi kayıplara da sebebiyet verdi. Salgını önlemek için ise ülkemizde o dönemde ciddi önlemler alındı ve uygulandı. Bunlardan bir tanesi sokağa çıkma yasağı iken diğeri de maske takma zorunluluğu oldu. Bu dönemde bu yasaklara uymayan kişilere ise idari para cezaları uygulandı. Anayasa Mahkemesi almış olduğu kararla bu kesilen idari para cezalarının hukuka aykırı olduğuna hükmetti ve cezaların iadesine karar verdi. Peki bu cezalar nasıl geriye alınacak? Uygulanması gereken işlemler neler?

Pandemide Ödenen Cezaların Geri Alınması

Anayasa Mahkemesi, pandemi döneminde kesilen maske takmama cezası ve sokağa çıkma yasağı cezalarının iptal edilemeyeceğine dair olan hükmü iptal etti. Bu kapsamda 321 bin 380 kişinin ödemiş oldukları cezalara ait ödemeler iade edilecek. Toplam iade tutarı ise 309 milyon TL’yi bulacak. Bu dönemde 1 milyon 388 bin 865 kişiye ceza kesilmiş ve kesilen cezaların dörtte biri ödenmişti. Ödenmeyen hali hazırda GİB üzerinde kontrol sağlarlarsa cezaların iptal olduklarını göreceklerdir. Ancak ödeme yapanlar da ödemelerini geriye alacaklar.Pandemide Ödenen Cezalar Ne Zaman İade Edilecek?

Pandemi cezalarının iadesi kesinleşti. Ancak kesilen bu cezaların ne zaman ödeneceğine dair ise bir bilgi paylaşılmadı. Cezaların iadesi için herhangi bir işlem yapılmasına ise gerek bulunmuyor. Ödeme yapılan hesaplara iadeler gerçekleştirilecek.

Uzmanlar kesilen bu cezaların iadesi konusunda oldukça olumlu görüş bildirdiler. Hali hazırda bu para iadesi kararı açılması beklenen birçok davanın da önüne geçmiş oldu. Kararın verilmesi ile eşitlik ilkesi korunmuş oldu. Pandemide ödenen cezalarla ilgili iadeler hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KAMU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kamu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kamu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.