Yeni bir eğitim öğretim yılı başlamak üzere. Milyonlarca öğrenci yarın ders zillerinin çalması ile beraber ders başı yapacaklar. Öğrencilerin eğitim öğretim yılında yaşamış olduğu sorunların başında ise devamsızlık gelmektedir. Devamsızlık hakkı, öğrencilere eğitim yılı boyunca tanınmakta ve öğrencilerin çeşitli mazeretleri sebebi ile okula gidememe durumlarında sorun yaşamamaları adına verilmektedir. Devamsızlık hakkı Milli Eğitim Bakanlığı yani bilinen kısa adıyla MEB tarafından yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde açıkça belirtilmiştir. Peki ilkokulda, ortaokulda, lisede ve üniversitede devamsızlık kaç gün? Kaç gün devamsızlık yapılırsa sınıfta kalınır? Tüm bunların cevaplarını ve devamsızlık hakkında daha detaylı bilgilere haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

İlkokulda devamsızlık hakkı kaç gün?

Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul için herhangi bir devamsızlık gün sınırı koymamıştır. Yani ilkokul öğrencileri okullarına uzun süre gelmeseler bile sınıf tekrarı yapmazlar. Ancak bu öğrencinin devamsızlık hakkının sınırsız olduğunu gösterir bir durum değildir. Yani 1. Sınıfta, 2. Sınıfta, 3. Sınıfta ve 4. Sınıfta okumakta olan öğrenciler uzun süre zarfında okula gelmezlerse okul idaresi duruma müdahale eder ve öğrencinin okula hangi sebepler yüzünden gelemediği araştırılır. Akabinde öğrenci ailesine, öğrenci 7 gün süre zarfında okula gitmezse devamsızlık mektubu gönderilir. Unutmayın ki, öğrencilerin okula devamı esastır ve bu hususta ilkokulda gerekli çalışmalar gerçekleştirilir.Ortaokulda devamsızlık hakkı kaç gün?

Ortaokulda da tıpkı ilkokulda olduğu gibi belirli bir devamsızlık sınırı bulunmamaktadır. Tabi bu öğrencilerin hiç okula gitmeden derslerden geçecekleri anlamını taşımaz. Ortaokulda 20 günü geçen devamsızlıklarda öğrencilerin okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu tarafından verilmekte olan bir geçer onayı almaları zorunludur. Yani 20 günü aşkın devamsızlığı bulunan öğrenciler kuruldaki karara göre sınıfı geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir. Yani 5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf ve 8. Sınıf öğrencilerinin belirli bir devamsızlık hakkı bulunmasa da 20 günü aşmamaları önemlidir. Aksi durumda kurul karar alırsa sınıf tekrarı yaşanabilir.

Lisede devamsızlık hakkı kaç gün?

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı 10 gün olarak belirlenmiştir. Özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamı ise 45 günü geçemez. Yani toplamda 35 gün de özürlü, mazeretli olarak devamsızlık hakkı bulunmaktadır.

Önceki yıllarda lisede özürsüz devamsızlık hakkı 20 gündü. Ancak bu süre azaltıldı. Fakat toplam devamsızlık hakkında yani özürlü ve özürsüz olarak yapılan devamsızlık hakkında süre değişmedi. Yapılan bu güncellemenin sebebi öğrencilerin devamsızlık haklarının kullanımını daha çok velilerin eline bırakmak olarak belirtilmişti. Yani 9. Sınıfta, 10. Sınıfta, 11. Sınıfta ve 12. Sınıfta yapılabilecek raporlu ve raporsuz devamsızlık durumu açıklamalarımızdan ibarettir.

Kaç gün devamsızlık yaparsam sınıfta kalırım şeklindeki soruların cevabı lisede 45 gündür. Devamsızlık hakkı oldukça önemlidir ve ihtiyaç duyulmaması durumunda devamsızlık hakkı boş yere kullanılmamalıdır. Çünkü devamsızlık hakkınızı doldurmanız durumunda lisede sınıf tekrarı yaparsınız ve 1 seneniz boş yere gider.

Öğrencinin gelmediği günün özürlü sayılması için okula gelmediği günü takip eden 5 gün içinde yazılı olarak veli beyanı ya da özür belgesi getirilmesi gerekmektedir. Bu süre okul idaresi uygun görürse 20 güne kadar uzayabilir. Yani bu veli beyannamesi devamsızlık düşürme hakkı olarak kullanılabilir. Burada bütün sorumluluk velilere ait olmakta ve öğrencilerin boş yere devamsızlık yapmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır. Devamsızlık veli izin dilekçesi ile özel durumlarda veliler okuldan ayrıca raporlu yani özürlü gün olarak izin alabilmektedirler. Ayrıca büyük sağlık sorunları bulunan öğrenciler heyet raporu alarak devamsızlıklarını uzatabilirler.

Üniversitede devamsızlık hakkı kaç gün?

Üniversitelerde genel olarak devamsızlık hakkı dersin toplam saatinin %30’u olarak belirlenmiştir. Yani bir öğrenci bir dersin %70’ine katılmak durumundadır. Aksi durumda ilgili dersten devamsızlık sebebiyle kalır. Yine aynı sebepten öğrenci daha sonraki senelerde bu dersten devamsızlık sebebiyle kaldığı için yine devam zorunluluğu bulunacaktır. Halbuki öğrenci ilgili dersten not sebebiyle kalsaydı devam zorunluluğu olmayacak ve sadece vize ile final sınavlarına katılabilecekti. Bu devam zorunluluğu laboratuvar derslerinde ise %80 olarak belirlenmiştir. Ancak yine belirttiğimiz üzere her üniversitede bu oranlar değişebilir. Genel itibariyle bu şekilde olsa da her üniversitede aynı olacak diye bir şart yoktur. Bu sebepten üniversitenizin öğrenci işlerinden gerekli bilgiyi almalısınız.

Okul öncesinde devamsızlık hakkı kaç gün?

Okul öncesi yani anaokulunda devamsızlık hakkı aralıksız olarak 10 gün okula gidilmemesi durumunda veliye yazılı olarak bir belge ile bildirilmektedir. Şayet öğrenci 20 gün süre zarfında okuluna gitmezse de öğrencinin kaydı ilgili okul kurumundan silinmektedir. Bunun akabinde veliye yazılı olarak öğrencinin anaokulu ile ilişkisinin kesildiği bildirilmektedir.

Açıköğretim lisesinde devamsızlık hakkı kaç gün?

Açık liselerde sadece yüz  yüze eğitim zorunluluğu bulunan mesleki açık öğretim liselerinde devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu devamsızlık hakkı dersin 4’de 1’i oranındadır. Yani öğrenci yıl boyunca ilgili dersin toplam saatinin 4’de biri oranında devamsızlık yapabilir. Bu süreyi aşan sürelerde devamsızlık yapılması durumunda öğrenci dersten başarısız sayılmaktadır. Açık öğretim düz lisede ise devam zorunluluğu bulunmaz.

Nakil olunca devamsızlık hakkı kaç gündür?

Öğrencinin bir okuldan başka bir okula kaydının aldırılması yani nakil edilmesi durumunda öğrenciye 5 gün devamsızlık hakkı tanınmaktadır.

TEOG’da devamsızlık önemli mi, etkiliyor mu?

TEOG sınavı 8. Sınıf öğrencilerinin girmiş olduğu, akabinde fen lisesi, sağlık meslek lisesi, Anadolu lisesine yerleşmek amacıyla ter döktükleri bir sınavdır. Okulda yapılan özürlü ve özürsüz devamsızlıkların TEOG puanına doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak yerleştirme puanlarında sizinle aynı puana sahip olan başka bir aday varsa, kimin devamsızlığı daha az ise o öğrenci okula kabul edilmektedir. TEOG puanlarında aynı puana denk gelmek oldukça zor olsa da, öğrencilerin devamsızlık yapmadan okullarına devam etmeleri yani mümkün olduğunda az devamsızlık yapmaları bu gibi durumla karşılaşma ihtimallerini azaltmaktadır.

Yarım Gün-Özürsüz-Özürlü Devamsızlık Ne Demektir?

Özürlü yani raporu ya da velinin izni ile yapılan devamsızlık demektir. Özürsüz devamsızlık ise okul idaresinin dışında okula gelinmemesidir. Burada okula 1 ders saati geç gittiğiniz durumda yoklama defterine yarım gün yok yazıldığınızı da unutmayın. Bu yazımızda devamsızlık hakkı konusunda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DEVAMSIZLIK HAKKI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, devamsızlık hakkı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan devamsızlık hakkı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.