Özgüven nedir, ne demektir?

Özgüven; halk arasında cesaret, yürekli olma olarak adlandırılsa da özgüven; kişinin kendine karşı hissettiği olumlu duygular sonucunda sergilediği sosyal davranışlara verilen addır. Özgüven sorunu yaşamayan kişiler çevresi ile daha uyumludur ancak bu problem ile karşı karşıya olan kişilerin depresyon haline sürüklenmesi dahi mümkündür. Bir kişinin kendine her alanda özgüvenli olmasının mümkün olabileceği gibi belirli alanlarda bunu sergilemesi de olasıdır.

Özgüven nasıl geliştirilir, nasıl kazanılır?

Özgüveni geliştirmek için kişide bir takım unsurların var olması gerekir. Özgüvensiz olduğunuza ya da birinin özgüveninin eksik olduğuna inanıyorsanız sorgulamanız gereken 4 temel unsur vardır; • Kendini seviyor musun?
 • Kendini ne kadar tanıyorsun?
 • Hedeflerin neler?
 • Düşünce biçimi gibi unsurlar kişiler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

4 temel unsurdan birinin eksik olması kişiyi özgüvensiz yapmaz ancak kişinin ne denli özgüven sahibi olduğunu bir skalaya yerleştirmenize ya da hangi yönün üzerine gitmeniz gerektiğine dair bilgiler verir.

Özgüven eksikliğinin en önemli kanıtlarından birisine örnek vermek gerekirse; yere düştünüz herkes size gülüyor, siz de kendinize gülüyorsanız bu o anki stresinizi saklamak ve insanların sizinle alay etmesini önlemek adına aldığınız bir gard olarak ele alınmalıdır. Düştükten sonra ayağa kalkarken canınızın çok yandığını insanlara hissettirebiliyor ve sizinle alay edilse dahi bu umurunuzda olmuyorsa ve gününüzün kötü geçmesi bu olaya bağlı değilse özgüvenli biri olduğunuz düşünmeniz mümkündür.

Nasıl daha özgüvenli olunur?

Özgüvenli olmak en temel hali ile kendinizi sevmeniz ile başlayan bir süreçtir. Burnunuz çirkin, şişmansınız, zayıfsınız, saçınız yok ya da yakışıklısınız, güzelsiniz bütün bunlar kendinizi sevmenize engel olmamalı. Her birey kendine özgündür ve kendinizi sevmek için bir başkası olmanıza gerek yoktur.

Kendinizi sevmeniz için ise kendinizi tanımanız lazım. Kendini tanıma süreci maalesef kalabalık ortamlarda, bilgisayar başında olan bir durum değildir. Yalnız kalmalı, kendiniz ile ilgili fikir sahibi olmalı, neyi sevdiğinizi ve sevmediğinizi anlamaya başlamalısınız. Kendinin farkında olan bir birey çevresini çok daha rahat algılayabilen biridir. Bazı insanlar görürsünüz; kendisine karşı yapılan zorbalıklara bile sadece güler geçer çünkü bilir ki bundan fazlasıdır.

Özgüven; doğruyu bilmek, çalışkan olmak ve ya zeki olmak değildir. Bir şeyi öğrenmeniz gerektiğini biliyorsanız siz kendinizi tanıyan birisinizdir. Birine defalarca “Anlamıyorum.” diyebilmeniz sizi özgüvenli yapan detaydır, bilmediğiniz bir dili çat pat konuşup; “Nerede yanlış yaptım?” diyebilmek sizi özgüvenli yapan detaydır.

Birçok kişinin yaşadığı bir durumdan bahsederek size özgüvenin zeka, akıl ve güzellikle alakalı olmadığını söylemek mümkün; markete gittiniz, alışveriş yaptınız ve kasada 100 TL gibi bir rakam ödemeyi beklerken 120 TL ücret ödemeniz gerektiği ortaya çıktı. Direkt olarak parayı ödüyorsanız bu sizin özgüveniniz ile alakalı bir sorunu ortaya koyuyor demektir.

Direkt ödemediniz bunun yerine utanarak 20 TL değerinde ürünü çıkarmak istediğinizi söylediniz; bu durum sizi utandırdıysa; özgüveniniz ile ilgili sorun yaşıyorsunuz demektir. Tüm bunlar dışında kasa görevlisine; “100 TL tutması gerekiyor.” İtirazında dahi bulunma gereği duymadıysanız özgüven ile ilgili sorunlarınız var demektir.

Özgüveninizi ortaya koymak için yanan bir binadan yaralıları kurtarmanız gerekmez;

 • Sırada önünüze geçen kişiye ben uzun süredir bekliyorum demeniz,
 • Size sütlü kahve yerine filtre kahve veren görevliye “Ben sütlü kahve istemiştim.” diyebilmeniz,
 • Utanmadan bir otobüs içinde “Ben hangi durakta ineceğim?” diyebilmeniz yeterlidir.

Özgüvenin temeli kendini sevmektir. Siz kendinize saygısızlık yapmazsanız birinin size saygısızlık yapması sizin için değer taşımaz. Kendinizi sevdiğiniz zaman eksik yönlerinizi de hızlı bir şekilde keşfedersiniz. İnsanlar ile iletişiminizin eksik olduğunu düşünüyorsanız kulüplere yazılın, yeni insanlar tanıyın. İfadenizde eksiklikler olduğuna inanıyorsanız bol bol kitap okuyun ve anlatımınızı güçlendirin. Kendinize bir hedef koyun bu hedef için gereken şeyleri yaparken eksiklikleri de doldurmanız mümkün bir hal alır.

Unutmamanız gereken en önemli cümle ise “EN KÖTÜ İHTİMALLE NE OLABİLİR Kİ?” olmalıdır. Pantolonunuz yırtıldı diyelim, dünya genelinde her gün bir sürü insan bunu yaşıyor. Eteğiniz açıldı diyelim; bunu yaşayan ilk kadın değilsiniz. Patronunuz sizi azarladı ya da küçük düşürdü; bu ilk defa sizin başınıza gelmiyor… Bu durumlar karşısında kendinizi rahatça ifade edebilmek için kendinize sadece “En kötü ne olabilir ki?” deyin. Sizi rahatlatacaktır.

Özgüvenli olmak demek;

 • Alay etmek,
 • Doğru olmayan şeyleri savunmak,
 • Yakışıklı olmak,
 • Güzel olmak,
 • İnsanların eksi yönlerini tespit ederek bu yönde hamleler yapmak demek değildir.

Bu tarz kişileri özgüvenli olarak değerlendirmemeniz gerekir.

Bir karaoke parti sırasında sesine çok güvenmeyen birinin, iyi hissedeceğini bildiği için sahneye çıkıp şarkı söylemesi özgüven işaretidir. Onunla alay edilecek mi, bir kızı etkileyecek mi diye düşünmez. Sahneden indiğinde de; “Sesin çok kötü!” cümlelerine biliyorum deyip gecesini zehir etmiyorsa bu insan özgüvenli olan kişidir. Sahneden indiğiniz zaman; müzik sisteminin kötü olduğunu söylüyorsanız, sizi eleştirenlere hakaret ediyor ya da onların açıklarını yüzlerine vuruyorsanız özgüven ile ilgili problemleriniz var demektir.

Özgüven hakkında söz

Bu yazımızda özgüven nedir, özgüven nasıl arttırılır, geliştirilir, geliştirme yolları nelerdir gibi özgüven hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖZGÜVEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, özgüven konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan özgüven duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.