Özel Plaka Nedir?

Ülkemizde 15 milyondan fazla araç kayıtlı durumdadır ve bunların neredeyse yarısını otomobiller oluşturmaktadır.  Şehirlerde her gün trafiğe yaklaşık olarak 500 araç daha katılmaktadır. Çıkan araç sayısı ise 20’yi geçmemektedir.  Yani ülkemizde ulaşıma yönelik yeni yollar ve çözümler üretiliyor olsa da bu rakamlar ile trafik sıkışıklığının olması ise kaçınılmaz oluyor. Trafikte görmüş olduğumuz araçlarda bazen farklı renklerde plakalar bazen ise isimlerine, tutmuş olduğu takıma, desteklediği siyasi partiye, mesleklerine özgü plakalar alındığını görüyoruz.  İster istemez vatandaşların bu özel plakalara nasıl sahip olduklarını, bu plakalar için ne kadar ücret ödediklerini merak ediyoruz.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Şayet bir araç aldığınızda özel bir plaka istiyorsanız, istediğiniz plaka adresinde ikamet etmeniz gerekmektedir.  Şayet o adreste ikamet etmiyorsanız, özel plaka alma şansınız bulunmamaktadır.  Bu durumda ilgili trafik şubesinden verilen plaka neyse onu kullanırsınız.  Bu sıfır araçlar ve il dışından alınan araçlar için geçerlidir.  34 plaka bir araç aldığınız takdirde bunun plakasını değiştiremezsiniz.Şirketler için ise özel plakalarda ( Örneğin, 34 Şirket Adı 09 ) böyle bir plaka almak istediğinizde ilçe emniyet müdürlüğüne başvuruda bulunursunuz.  Şirket adına plaka çıkartmak için şirket imza sirküleri, son  6 aya ait faaliyet belgesi ve vekalet belgelerinizi ilçe emniyet müdürlüğüne başvurunuz sırasında sunmanız gerekmektedir. Bunun dışında özel plaka alma şartları bulunmamaktadır. Şayet başvuru sonucunuz olumlu ise,  yıllık 5 ila 15 bin lira arasında değişen bir vergi tutarı ile özel plaka alabilmektesiniz. İstanbul dışında yer alan şirketlerin ise bağlı bulundukları trafik tescil müdürlüklerine özel plaka almak için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Şahıslar için özel plaka nasıl alınır, şirketler için özel plaka nasıl alınır bahsettik. Bir de devletin resmi olarak tahsis ettiği özel plakalar bulunmaktadır. Bu plakaların üzerlerinde şahsın adı, soyadı, kurum veya şirket adı gibi kısaltmalar bulunmaktadır. Bu plakalar da trafik tescil şubelerinden temin edilmektedir. Her sene belirli bir vergi ödenen bu plakalar fazla rağbet görmemektedirler. Bu plakaların ücreti aşağıdaki formül ile hesaplanmaktadır.

Memur maaşının katsayısı x 10.000 + KDV= Özel plaka ücreti

Özel Plaka Alma İşlemleri Nelerdir?

Özel plaka satın almak ikinci el araçlara nazaran sıfır araçlarda daha kolay bir işlemdir. Araç alırken trafik müşavirleri ya da bayiniz istediğiniz plakayı sorgulayarak bağlı olduğunuz trafik tescil şubesinde bulunmaktadır. Plaka için ödeyeceğiniz ücret ise bundan sonra belirlenmektedir. Trafik şubelerindeki memurlar plakaya göre sizden yasal yollarla bağış talep ederler. Bu bağış miktarlarının en özel plakalarda 10 bin TL gibi fazla rakamlara çıktığını biliyoruz. Plaka konusunda en zor işlemlerin İstanbul ilimizde yapıldığını görüyoruz. Ancak Ankara, İzmir, Bursa gibi illerimizde özel plaka çıkartmak daha kolaydır. Örneğin Ankara’da özel plaka alma işlemleri Ankara Emniyet Müdürlüğü sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Özel Plaka Fiyatları, Ücretleri

34 GS, 35 FB, 07 BJK, 31 MHP, 06 AKP, 25 CHP gibi özel plaka çıkartmak düşündüğünüz rakamların üzerinde gerçekleşebilmektedir. Öncelikle özel plaka almak istiyorum diyorsanız her sene ödediğiniz vergiler haricinde sabit bir ücretin olmadığını belirtelim. Özel plaka çıkartma işlemleri sırasında ödediğiniz ve her sene ödemeye devam edeceğiniz 5 ila 15 bin TL arasında değişen fiyatlar sabittir. Ancak ne 2. el özel plaka ücretleri ne de yapacağınız bağış tutarları kesin olarak bilinemez. Fakat bazı plakalar için fiyatların 250 Bin TL rakamlarına kadar çıktığına tanıklık ediyoruz.

Özel Plaka Sorgulama

Önceden TC. Kimlik numarası veya E-Devlet şifresi ile özel plaka sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyordunuz. Ancak E-Devlet sisteminde yer alan araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemleri sadece kendi adınıza ait plaka ve araçlar ile kısıtlandı. Bu sebepten online olarak özel plaka sorgulaması yapabileceğiniz bir mecra şu an için bulunmamaktadır. Trafik şubelerine bizzat giderek almak istediğiniz özel plaka uygun mu öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda Ankara, İzmir, İstanbul gibi illerde özel plaka almak istiyorum, nasıl özel plaka alırım, özel plaka çıkartmak, özel plakalar kaç para, satılık özel plakalar ve fazlasına yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Özel Plaka Almak veya Satmak İstiyorum

Özel isim, soy isim, parti isimleri, takım kısaltmaları gibi plakaları satmak veya almak isteyen kişiler yorum bölümünden plakaları, bu plaka için istediği ücreti ve iletişim yollarını bırakabilirler.

Bu yazımızda özel plaka çıkartma, yaptırma gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.