PÖH nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

PÖH veya bilinen diğer adı ile Polis Özel Harekat, en zorlu görevler için eğitilen ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan özel bir harekat birimidir. 1983 yılından bu yana var olan PÖH yani polis özel harekat; banka soygunu, terör olayları, rehine kurtarma gibi olağanüstü durumlarda görev almak üzere yetiştirilir. Ülkemizde 20 bin civarında özel harekat polisi görev almaktadır. Ülkemizde terör olaylarının artması sebebi ile bu şekilde özel bir birliğe ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebepten dolayı da PÖH kurulmuştur. Peki tam olarak ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

PÖH ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Polis Özel Harekat yani PÖH’ler öncelikle, terör örgütlerinin her türlü meskun mahal ve kırsal alanlarda gerçekleştirebilecekleri her türlü eylemleri önlemek ve gerçekleşen eylerim faillerini yakalamak, metro, tren ve bina gibi kapalı alanlarda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarmak, devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak, havaalanlarımızda meydana gelebilecek her türlü operasyonu gerçekleştirmek amacıyla Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev almaktadır. Basın ve yayın organlarında zorlu görevlerde hep PÖH’lerin görev aldıklarını görmekteyiz. Taşımış oldukları ağır ekipmanlar, kıyafetleri ile PÖH’ler çok sayıda kişinin olmak için can attığı bir meslek haline dönüşmüştür. Başarıları ile adından söz ettirmeyi başaran PÖH’lere nasıl katılınır, PÖH’e girmek için gerekenler nelerdir, girmek için şartlar ve PÖH’e kimler başvurabilir hakkında bilgiler yazımız devamındadır.Özel harekat polisi olma şartları

PÖH olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Polis Özel Harekat nasıl olunur anlatmadan önce PÖH olmak için sağlamanız gereken şartlardan bahsetmek gerekmektedir. Her başvuru yapan Polis Özel Harekat olamaz. Aşağıdaki başvuru şartlarını sağlayan kimseler PÖH olmak için yine devlette.com olarak anlatacağımız şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise veya dengi okul olmak üzere, önlisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • Kamu Personeli Seçme Sınavlarının lise mezunları için KPSS P94 puan türünden en az (65), önlisans mezunları için KPSS P93 puan türünden en az (65), 2018 veya 2023 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının lisans mezunları için KPSS P3 puan türünden en az (60) puan almış olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınav başvurularının başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak,
 • 162 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkum olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

gibi başvuru şartlarını sağlayan kişiler özel harekat polisi olmak için başvurularını gerçekleştirebilirler. Peki özel harekat polisi nasıl olunur?

Özel harekat polisi (PÖH) nasıl olunur?

Özel harekat polisi olmak için birkaç farklı yol bulunmaktadır. Öncelikle polislik mesleğine adım atmış yani polis olarak görev yapan kişiler özel harekat polisi olarak görev alabilirler. Bunun için gönüllülük esasına görev başvuru yapmalısınız. Burada herhangi bir kıdeme müessir ceza veya olumsuz sicil almamış olmanız, müracaat tarihinde polis memurları için 28, komiser sınıfı için ise 31 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir. Başvurusu kabul edilenler özel harekat kurslarına alınırlar ve bu kurslardan başarı ile ayrılanlar özel harekat polisi olarak görev yapabilirler.

Diğer bir yol ise POMEM öğrencisi olmanızdır. POMEM, Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştiren ve meslek eğitimi veren eğitim kurumlarıdır. Burada öğrenci olan kimseler mezun olmalarına yakın branş seçimi şansı tanınmaktadır. Burada özel harekat polisi olmak istiyorum, PÖH olmak istiyorum şeklinde seçim yapabilirsiniz. Ancak mezun olmanızın ardından bir eğitime tabi tutulursunuz. Bu eğitimini başarı ile bitiren kimseler özel harekat polisi olarak görev yapabilirler.

Diğer bir yol ise POMEM tarafından yayınlanan ilanlara başvuru yapmaktır. POMEM, KPSS şartı aramadan veya KPSS şartı ile bu ilanları yayınlayabilmektedir. Tüm bu özel harekat polisi alımları için yayınlanan ilanlara pa.edu.tr adresinde yayınlanmaktadır. Bu adresi takip ederek bu ilanlara başvuru şartlarını sağlamanız durumunda başvuru yapabilirsiniz. En az lise mezunu olan kişiler bu ilanlara başvuru yapabilmektedir.

Özel harekat polisi kıyafetleri

Polis özel harekat eğitimleri nasıl, nerede veriliyor?

Başvuru sürecini bitiren, sağlık şartı, yaş şartı, boy ve kilo şartı gibi fiziki şartları sağlayan ve mülakat aşamasını başarı ile bitiren adaylar eğitime alınmaktadırlar. Bu eğitim oldukça zorludur. Eğitimlerde zor şartlarda görev almaları adına; dövüş eğitimi, silah eğitimi, soğukkanlı davranabilme, rehine kurtarma, bomba eğitimi, keskin nişancılık gibi eğitimler almaktadırlar. Tüm bu sürecin sonunda eğitimlerini başarı ile tamamlayan bireyler PÖH olarak görev almaya başlayabilirler ve görev yerlerine atamaları yapılır. Bu eğitimler aşağıda saymış olduğumuz yerlerde verilmektedir.

 1. Balıkesir Polis Meslek Eğitim Merkezi
 2. Merzifon Polis Meslek Eğitim Merkezi
 3. Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi
 4. Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi
 5. Niğde Polis Meslek Eğitim Merkezi
 6. Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi

Bayanlar özel harekat polisi olabilir mi, nasıl olunur?

Kadınlar da tıpkı erkekler gibi özel harekat polisi olabilmektedir. Bunun için farklı bir boy kilo şartı veya yaş şartı aranmamaktadır. Yukarıda vermiş olduğumuz başvuru şartlarını sağlayan kadın adaylar başvurularını gerçekleştirerek özel harekat polisi olabilirler.

PÖH çalışma saatleri nasıldır?

Özel harekat polisleri genel olarak haftada 48 saat çalışma esasına göre çalışmaktadırlar. Çalışma saatleri ise aşağıda vermiş olduğumuz gibidir.

  • 12 saat çalışma ve 24 saat dinlenme
 • 8 saat çalışma ve 24 saat dinlenme
 • 12 saat çalışma ve 26 saat dinlenme

Polis özel harekat olmak için üniversite şart mı?

Polis özel harekat alımları önceden üniversite mezunu bireyler arasından yapılıyordu. Ancak lise mezunu olan kişiler de artık PÖH olabiliyorlar. Bunun için ilanları takip ederek başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Özel harekat polisi olmanın avantajları nelerdir?

Özel harekat polisi, halk nezdinde oldukça çok sevilen kimsedir. Bunun dışında da yüksek maaş almaktadırlar. PÖH’lerin en kadar kazandıklarına PÖH Maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz. Avantajlarını bu şekilde sayabiliriz. Oldukça zor bir meslek olması, can güvenliğinizin tehlikede olması gibi dezavantajları çok daha fazladır. Ancak ülkesine bağlılığı üst seviyede olan kimseler için bu saymış olduklarımız dezavantaj değildir. Bu yüzden ülkemizde çok sayıda kişi PÖH olmak için başvuru yapmaktadır.

PÖH evlenebilir mi, evlenmesine engel bir durum var mı?

Polis Özel Harekat mensuplarının evlenmelerine engel bir durumları bulunmamaktadır. Ancak sık sık görev yerlerinin değişmesi ve uzun görev süreleri sebebi ile genel olarak ailelerine yeterli vakit ayıramamaktadırlar.

Özel harekat polisi istifa edebilir mi?

Polis özel harekat mensuplarının istifa etmelerine engel bir durum yoktur. Ancak Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen sağlık sebepleri ve ölüm hariç, mezun olup olmadığına bakılmaksızın mecburi hizmetle yükümlü olduğu süre içinde, istifa edenler veya ilişiğinin kesilmesini gerektiren bir suç işleyenler ya da başka bir sebeple ayrılanlardan, yükümlülük sürelerinin eksik kısmı ile orantılı olarak kendilerine Devletçe yapılan öğretim masrafları yasal faiziyle birlikte tazmin ettirilir.

Özel harekat polisi zorunlu hizmet süresi ne kadardır?

Özel harekat polislerinin zorunlu hizmet süresi önceleri 10 seneydi. Yani 10 sene boyunca görevlerinden ayrılamamakta ve istifa etmeleri durumunda da tazminat ödemek zorunda kalmaktaydılar. Bu süreç yapılan son düzenleme ile beraber 15 seneye çıkartıldı.

Bu yazımızda özel harekat polisi için gerekli şartlar nelerdir, PÖH’e nasıl girilir, başvurusu nasıl nereden yapılır, nasıl olunur gibi konularda PÖH hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖZEL HAREKAT POLİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, özel harekat polisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan özel harekat polisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.