Oy Pusulasının Fotoğrafını Çekmek Yasak Mıdır?

Ülkemiz yine önemli bir seçim sürecine girmiş durumda. Yüksek Seçim Kurumu yani bilinen adı ile YSK seçimlerde nelerin yasak olduğunu nelerin olmadığını şimdiden açıklamış durumda.  Bu konuda en çok merak edilenlerin başında ise oy pusulasının fotoğrafını çekmenin cezası olup olmadığı konusu. Peki oy pusulasının fotoğrafını çekmek yasak mıdır? Oy verirken fotoğraf çekmek yasak mıdır?

Oy Pusulasının Fotoğrafını Çekmenin Cezası Nedir?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandığı üzere oy kullanma kabinlerine fotoğraf makinesi ve cep telefonu gibi cihazlarla girmek kesinlikle yasak. Ancak çoğu seçimde vatandaşlar kullanmış oldukları oyun fotoğrafını çekerek bunu çeşitli sosyal ağlarda paylaşıyorlar. Peki bunu yapmanın herhangi bir cezai yaptırımı var mı?Yüksek Seçim Kurulu genelgeleri ve 298 sayılı Seçim Kanunu’na aykırı olarak oy pusulasının görüntüsünü çeken ve bunu sosyal medyada paylaşanların tespiti halinde 650 TL’ye kadar idari para cezası kesilmekte ve kullanmış oldukları oy geçersiz sayılabilmektedir. Geçtiğimiz seçimlerde bu şekilde fotoğraf çeken çok sayıda kişi tespit edilmiş ve akabinde polis çağrılmıştı. Polis kişinin suç işlediğine dair tutanak tutmuş ve fotoğraf çekenleri gözaltına almıştı.

Şayet yanınızda cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi çeşitli görüntü kaydedici cihazlar bulunuyorsa, oy verme işlemi sırasında bunları görevlilere, sandık başkanına emanet etmeli ve oy verme işleminizin bitmesinin ardından da geri almalısınız.

Oy Pusulasının Fotoğrafını Çekenleri Nasıl İhbar / Şikayet Edebiliriz?

Oy pusulasının fotoğrafını çekerek paylaşan bireyleri şayet sandıkta oy verme işlemi sırasında gördüyseniz, sandık görevlilerine bildirebilir ve ilgili kişilerin haklarında tutanak tutulmasını talep edebilirsiniz. Fakat seçimden daha sonra sosyal medyada ve çeşitli adreslerde bu fotoğrafların paylaşıldığını görmüşseniz emniyet müdürlüklerine şikayette bulunmanız gerekmektedir. Akabinde şikayette bulunduğunuza dair resmi tutanağı Yüksek Seçim Kuruluna veya İl Seçim Kuruluna bildirebilirsiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan seçim yasakları nelerdir öğrenebilirsiniz.


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.