Oy kullanma; her bireyin devletine karşı olan görevlerinden biridir. Bir bireyin;  seçme hakkını kullanması zorunludur, bu durum sadece bireyi değil tüm ülkeyi etkilediği için oy kullanmama işlemi gerçekleşmediği zaman cezai uygulamalar devreye girer.

Oy kullanmama cezası nedir?

Oy kullanma işlemi bir vatandaşlık görevi olduğu için oy kullanmayan kişiler için Yüksek Seçim Kurulu; oy kullanmama cezası için TL bazında bir ceza tutarı belirlemiştir.Oy kullanmama cezası ne kadardır?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen oy kullanmama cezası 22 TL olarak belirlenmiştir. Seçim günü saat 17.00 saatine kadar, kendi için belirlenen yerden oy kullanmayan kişiler para cezasına tabii tutulacaktır.

Oy kullanma cezası nereye ödenir?

Oy kullanılmaması halinde kişilere gelen ceza ücreti 22 TL olacaktır ve bu ücretin ödemesi; Maliye Bakanlığı’na gerçekleştirilecektir.

Oy kullanmama cezası nasıl ödenir?

Oy kullanma cezası ile ilgili tebligat elinize ulaştığı zaman ödeme yöntemleri bu pusula üzerinde yer alacaktır. Maliye Bakanlığı, PTT gibi kurumlar bu cezanın ödemesinin yapılacağı esas yerlerdir.

Şimdiye kadar çok sayıda seçimde, çeşitli sebeplerden dolayı oy kullanamayan vatandaşlarımıza oy kullanmama cezası kesildi. Ancak şimdiye dek hiç bir seçimde bu ücreti tahsil etmek adına bir çalışma yapılmadı ve zamanla çıkarılan kanunlar kapsamında borçlar silindi. Önümüz yine bir seçim ve bu cezai yaptırım yeniden uygulanacak. Fakat kesilen ceza tutarının vatandaşlarımızdan tahsil edilip edilmeyeceği konusunda ne yazık ki bir bilgi sahibi değiliz. Ancak şimdiye dek hiç bu borcun talep edildiği olmadı. Fakat oy kullanmama cezası alınmıyor diye oy kullanmamazlık yapmayın. Bize verilen en büyük ve önemli haklardan bir tanesi olan seçme hakkınızı muhakkak kullanın ve oy verin. Bu yazımızda oy kullanmayana ceza var mı konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OY KULLANMAMA CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, oy kullanmama cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan oy kullanmama cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.