Ülke olarak bir seçim dönemi daha son hızıyla yaklaşıyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak genel seçim için vatandaşların aklında halen belirsiz olan birçok konu mevcut. Bunlardan bir  tanesi de oy kullanma yeri nasıl değiştirilir?

Oy Kullanma Yeri (Adresi) Nasıl Değiştirilir?

Oy verme işlemleri ikametgahımızın bağlı bulunduğu adreste yakın bir okulda gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı adresimiz  nerede kayıtlı ise orada oy kullanırız. Ancak şu an ikametgahımızın bulunduğu adresten farklı bir adreste ikamet ediyor ve oyumuzu kullanmak istiyorsak, bu durumu YSK tarafından belirlenen süreler çerçevesinde bildirmemiz gerekmektedir.  Peki ama ikametgah – adres değişikliği nasıl yapılır?İkametgah değişikliği yapmak oldukça kolay bir yöntemdir. Bunun için yeni adresinizde ikamet ettiğinize dair bir belge ile ( kira sözleşmesi, fatura, abonelik sözleşmeleri gibi.) nüfus müdürlüğüne bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Önceleri adres değişikliği için bir belge verirler ve bu belgeyi bağlı bulunduğumuz muhtara iletmemiz istenirdi. Ancak bu zorunluluk uzun zaman önce kaldırıldı. Artık Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız yeterli olmaktadır.

Adres değişikliği yapmamız için bir diğer yöntem ise  E-Devlet Kapısı. E-Devlet Kapısını kullanarak nasıl adres değişikliği yapacağını öğrenmek için TIKLAYIN.

Seçimlerde yeni adresinizde oy kullanabilmeniz için belirli zamana kadar adres değişikliği işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak milletvekili seçimleri için YSK tarafından Mart 2019 olarak belirlendi. Yeni adresinizde oy kullanabilmek için bu tarihleri kadar Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Nerede Oy Kullanacağım? Öğrenmek için TIKLAYIN


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.