Oto alım satım yetki belgesi nedir, ne işe yarar?

İkinci al motorlu kara taşıtı alım ve satımlarında çok sayıda sorun yaşanmakta ve bu kapsamda da yapılan şikayetler bir hayli artmaktadır. Bakanlık ikinci el araç alım satım işlemlerinde yaşanan sorunları gidermek adına çeşitli düzenlemelere gitmeyi kararlaştırdı. Bu kapsamda da ikinci el araç piyasasını tümüyle değiştirecek olan değişiklikler gerçekleştirildi. Bunlardan bir tanesi de yetki belgesi şartıdır. Artık yetki belgesi olmayan işletmeler araç alım satımı gerçekleştiremeyecek. Peki bu yetki belgesi nasıl ve nereden alınıyor? Kimler bu yetki belgesini alabilecek?

Oto alım satım yetki belgesi alma şartları nelerdir?

Nereden nasıl alınacağına geçmeden önce bu belgeyi kimlerin alabileceği hakkında bilgi vermek faydalı olacaktır. Yetki belgesi almak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle en az lise mezunu olmaları ve işletme sahibinin iflas etmemiş olması veya iflas etmiş olsa dahi itibarını yeniden kazanmış olması gerekiyor. • Esnaf ve sanatkarlar odasına, ticaret ve sanayi odasına veya ticaret ve sanayi odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odasına kayıtlı olunması,
 • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,
 • Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün;
  • On sekiz yaşını doldurmuş olması,
  • En az lise mezunu olması,
  • Mesleki yeterlilik belgesine sahip olması,
  • İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması,
  • Konkordato ilan etmemiş olması,
  • Kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,

gerekir. Bu şartları yerine getiren kişiler oto alım satım yetki belgesi almak için başvuruda bulunabilirler. Peki başvurular nereye yapılacak?

Oto alım satım yetki belgesi nereden nasıl alınır?

Yetki belgesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüklerince ve Bakanlık veya Bakanlıkça uygun görülen üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir. Yetki belgesi almak için adaylarda aranan şartları sağlayan kişiler başvurularını bizzat yazılı olarak yapmalıdırlar. Akabinde yapacak olduğunuz başvurular on gün içerisinde sonuçlanır ve yetki belgeniz teslim edilir.

Yetki belgesi geçerlilik süresi nedir, kaç yıldır?

Alacak olduğunuz yetki belgesi 5 sene süre zarfı için geçerlidir. Yetki belgesi geçerlilik süresinin dolmasından en az 30 gün önce yenileme işlemleri için başvurunuzu yapmalısınız.

Oto alım satım yetki belgesi iptal ettirme işlemleri

Yetki belgesi verilmesinde aranan şartlardan herhangi birinin kaybedilmesi halinde bu durum, şartların kaybedildiği tarihten itibaren on beş gün içinde işletme tarafından yazılı olarak il müdürlüğüne bildirilir. Bu bildirim veya şartların kaybedildiğinin il müdürlüğünce tespiti üzerine yetki belgesi aynı gün iptal edilir.

Bu konuda oldukça karıştırılan bir husus var. Bu bahsetmiş olduğumuz hususlar işletmeler için geçerlidir. Ancak vatandaşlar 3’den fazla araç alım satımı gerçekleştirmeleri durumunda oto alım satım yetki belgesi temin etmek zorunda kalmaktadırlar. Fakat aracını satacak olan her bireyden bu belgenin istendiği şekilde bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca bu belge ile İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak.

Bu yazımızda oto alım satım yetki belgesi almak hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YETKİ BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yetki belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yetki belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.