Belirtilen şartları sağlamanız durumunda ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ( KPSS, YGS, LYS, ALS, TUS, EKPSS, ALES ) sınavlarda gözetmen ya da sınav görevlisi olarak görev alabilmeniz mümkündür. Binlerce kişi bütçelerine ek gelir sağlayabilmek amacıyla sınav görevlisi olmak istemektedir. Bunun için gerekli başvurularınızın yapılmasının ardından ve sınav görevlisi olarak görevlendirilmenizin ardından 100 TL’den 250 TL’ye kadar oturum başına gelir elde etme şansınız bulunuyor. Daha önceki haberimizde “Sınav Görevlisi Nasıl Olunur?” başlıklı makalemizi okuyarak, görevli olabilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

ÖSYM Sınav Görevlisi Ücretleri 2023

ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda, Bina yöneticisi, engelli salon görevlisi, cezaevi görevlisi, hizmetli, yerel sınav evrakı koruma görevlisi, bina sınav sorumlusu ve bina sınav sorumlusu yardımcısı, salon başkanı, gözetmen, yedek gözetmen, şehir içi sınav evrakı nakil görevlisi, ÖSYM temsilcisi, ÖSYM engelli temsilcisi, yöre dışı sınav evrakı nakil ve koruma görevlisi gibi pozisyonlarda görev alabilmeniz mümkündür. Tabi her bir pozisyon için oturum başına farklı ücretler öngörülmüştür. 2023 yılı için ÖSYM sınav görevlisi ücretleri aşağıdaki tabloda detaylı olarak verilmiştir. • Bina sınav sorumlusu: 595,02
 • Bina sınav sorumlusu yardımcısı: 396,68
 • Bina yöneticisi: 396,68
 • Bina yöneticisi Yardımcısı: 317,35 TL
 • Salon başkanı: 317,35 TL
 • Gözetmen: 277,68 TL
 • Yedek gözetmen: 238,01 TL
 • Yardımcı gözetmen: 396,68 TL

Ayrıca yeni bir düzenleme yapılmış ve katsayılar belirlenmiştir. MEB daha önce yaptığı açıklamada kurye, hizmetli, şoför ve diğer görevliler için ücret açıklamış ve ücretlerini düşürmüş ve çok tepki çekmişti. Güncel olarak sınav görevlisi ücretleri yukarıda vermiş olduğumuz tablodaki gibidir.

2023-2023 toplu sözleşmesinde, MEB tarafından yapılan merkezi sınavlarda görevli öğretmenlere, 2006/11350 sayılı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar üzerinden değil 2012/2723 sayılı Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar üzerinden ödeme yapılması kararlaştırılmıştır. Toplu sözleşmenin ilgili hükmü şu şekildedir: “Milli Eğitim Bakanlığınca hafta sonu yapılan merkezi sınavlarda görev alanlara ödenecek sınav ücretleri Madde 18- (1) 2006/11350 sayılı Kararın 12 nci maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara, 2006/11350 sayılı Karar uyarınca herhangi bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla, 18/1/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenir. Ücreti döner sermayeye yatırılmak suretiyle yapılan sınavlar için bu kapsamda yapılacak ödemeler döner sermaye bütçesinden karşılanır.

2023 Ehliyet Sınavı Gözetmen Ücretleri Ne Kadar?

 • Bina Komisyon Başkanı : 370 TL
 • E-Sınav Uygulama İzleme Sorumlusu : 292 TL
 • E-Sınav Salon Başkanı : 253 TL
 • E Sınav Gözetmen : 233 TL

2023 Direksiyon (MTSK) Sınavlarda Görevli Ücretleri Ne Kadar?

Yeni MTSK sınav yönetmeliği ile birlikte artık ehliyet almak zorlaştı fakat sınavlarda görev alan öğretmenleri ücretlerinde ciddi artışlar oldu. Görev alan öğretmenlere 300-350 TL arası ücret yatmaktadır.

2023 AÖF Sınav Gözetmenlik Ücretleri Ne Kadar?

2023 yılının gelmesiyle beraber maaşlara ve diğer ücretlere zam yapıldı. AÖF sınav görevli ücretlerine de zam geldi. Zamlarla beraber gözetmenlerin görev ücreti 200, salon başkanlarının görev ücreti ise 280 TL oldu.

2023 KPSS Sınavında Görevli Ücretleri Ne Kadar?

Bina sınav sorumlusu: 595,02
Bina sınav sorumlusu yardımcısı: 396,68
Bina yöneticisi: 396,68
Bina yöneticisi Yardımcısı: 317,35 TL
Salon başkanı: 317,35 TL
Gözetmen: 277,68 TL
Yedek gözetmen: 238,01 TL
Yardımcı gözetmen: 396,68 TL

Sınav Görevlisi Ücretleri Ne Zaman Yatırılır, Yatar?

Bilindiği üzere sınav ücretleri, sınav görevlilerinin kadrolarının bulunduğu okul tarafından ek ders ücretleri ile birlikte ödenmektedir. MEBBİS Sınav İşlemleri Modülünde, açık öğretim lisesi sınavlarına ait KBS ek ders puantajının birkaç gün içinde açıklanmasını bekliyoruz. Bugün ve yarın sınavların yapıldığı okullar, okullarında görev yapmış sınav görevlilerinin bilgileri MEBBİS’e işlemeleri gerekmektedir. akabinde bu işlemlerin halledilmesi ay sonunu bulmaktadır. Yani örnek olarak sınav Haziran ayında yapıldıysa, bu ücretlerin alınması Temmuz ayını bulabilir ve ek ders ücretleri ile beraber hesabınıza geçer.

Bu haberimizde, AÖF, ehliyet, MTSK, ALES, KPSS, YGS, LYS, ALS, TUS, EKPSS gibi sınav görevlilerinin ücretleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖSYM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ösym konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ösym duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.