ÖSYM, her yıl üniversite öğrencilerine farklı sınav sistemi, farklı eğitim, farklı tercih koşulları sunmaktadır. Bundan dolayı birçok öğrenci bilinçsiz oluyor ve ne yapacaklarını bilemiyor. Her ne kadar ÖSYM resmi internet sitesinde özel koşullar ve açıklamalar bulunsa da, bazen anlamak ya da görmek geç olabiliyor. Bunun için resmi sitesinden görebilir ya da direk olarak https://www.osym.gov.tr/Eklenti/675,7-metinpdf.pdf?0 linkinden ulaşabilirsiniz.

ÖSYM tercihlerinde yer almakta olan özel koşullar ve açıklamalar o bölüme başvuru yapmak isteyen adaylarda aranan şartları belirtmektedir. Şayet belirtilen şartları sağlamıyorsanız başvuru yapamazsınız, şayet başvuru yapabiliyor olsanız dahi başvurunuz kabul edilmez. Başvurularınızı bu doğrultuda gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.ÖSYM Tercihlerinde Özel Koşullar Ve Açıklamalar Nedir?

ÖSYM bu yıl toplamda 4 Milyon 548 Bin 224 adet sınav kitapçıkları ve cevap anahtarları basıldığını açıklamıştır. Özellikle bu yıl daha çok öğrenci tarafından başvurulan üniversite sınavında, kayıt rekorunun yanı sıra barajı geçemeyenlerin sayısı da rekor olmuştur. Buna göre düzenleme, tercihlerde özel koşullar ve açıklamalar yapan ÖSYM, 7 Temmuz 2018 tarihinde öğrencilere ve eğitimcilere sunmuştur. Bu tercih koşul ve açıklamalarda engelli ya da sağlık sorunu olanlara 81 şehirde destek vereceğini de belirtmiştir. Bununla birlikte ilk defa üniversite sınav kitapçıkları hazırlanırken matbaa ve diğer çalışanlar 40 gün boyunca iletişim olmadan kapalı bir alanda kaldıklarını belirtmiştir.

Rekor üstüne rekor kıran 2018 yılının üniversite sınavının tercih koşullarında ve açıklamalarında üniversite tercihi yapacak öğrenciler için en az TYT puanı 150 olanlara bile tercih hakkı tanınmıştır. Bu sayede barajı geçemeyenlere özel koşul ve açıklamalar sunan ÖSYM, öğrenciler için ellerinden gelenleri yaptıklarını, ancak daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini de vurgulamıştır. Adaylar kılavuzların detayını ÖSYM resmi sayfasından görebilecektir. Kesinlikle satışı ya da dağıtımı yapılmayacaktır. ÖSYM resmi internet sitesine TC kimlik numarası ile beraber şifreyle girenler tercihlerini bireysel bir şekilde yapabilecekler. Tablo 3 ön lisans, Tablo 4 lisans olacak şekilde ayarlanırken, bu programlara katılacak öğrenciler kılavuzu iyice okumaları gerekmektedir. Çünkü adaylar tercih edilirken eski yıllara göre değil, 2018 YKS yılına göre özel olarak hazırlanmış kılavuza göre tercih yapabilecekler. Buna göre TYT, SAY, SÖZ, DİL ve EA puanları, yükseköğretim ile alakalı puanlar, yükseköğretim kontenjan ve şartları dikkate alınarak adayların tercihleri göz önünde tutulacaktır.


DİĞER ÖSYM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ösym konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ösym duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.