ÖSYM Hakem Şahitlik Görevi Nedir, Ne Demektir?

ÖSYM hakem şahitlik görevi, ÖSYM tarafından belirlenen personeller tarafından yapılmaktadır. Sınav süreci başlamadan önce başlayan bu kişilerin görevi sınav sorularının basımın sınav sorularını dağıtmaya ve daha sonra aynı şekilde sınav kağıtlarını toplayıp optik kağıtları okunmasına kadar görev yapmaktadırlar. Amaçları sınav esnasında düzeni ve güvenliği korumanın yanı sıra sınav kağıtlarına zarar gelmesini, çalınmasını vb. olayları önlemek amacı ile güvenlik önlemi alan kişilere denmektedir. Kısacası adından da anlayacağınız üzere hakem ve şahitlik yaparlar.

Sınav kağıtları hakem şahitlerinin gözetimi altında çeşitli araçlar ile kilit altında tutularak sınav yerlerine, salonlara ve okullara getirilir. Hakemler burada öğrencilere sınav kağıtlarını ve optik kağıtlarını dağıtarak düzenli bir şekilde güvenliği sağlamak zorundadırlar. Sınav bittikten sonra aynı şekilde sınav kağıtlarını toplayıp özel bir pakete koyarak yine kilit bir şekilde araçla ÖSYM merkezine gider. ÖSYM hakem şahitleri burada optik okuyucuları okumakla ve kontrol etmekle de yükümlü oldukları senede bir kere ÖSYM tarafından özel olarak bu personeller seçilerek göreve getirilirler.ÖSYM Hakem Şahitliği Yapan Kişilerin Ücreti Ne Kadardır?

ÖSYM hakem şahitliği yapan personellerin ücretleri yaptıkları iş ve bölüme göre değişebilmektedir. Bina sınav sorumlusundan yedek gözetmen öğretmene kadar birçok personel ÖSYM tarafından atanırken ücretleri de buna göre değişmektedir. ÖSYM son sınav ücretlerinde şu şekilde vermiştir. Bu konu hakkında detaylı bilgilere ÖSYM sınav görevli ücretleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

  • Bina sorumluları için 242 TL,
  • Bina sınav sorumlu yardımcılarına 161 TL,
  • Bina yöneticilerine 162 TL,
  • Bina yönetici yardımcılarına 146 TL,
  • Gözetmene 121 TL,
  • Yedek gözetmene 97 TL,
  • Yardımcı engelli gözetmene 162 TL ödeme yapılır.

ÖSYM tarafından her yıl bu ücretler değişirken hakem şahitliği yapan personellerin bu ücretleri günlük olarak bu şekilde belirlenmektedir. Sadece sınav zamanında bu ücretler hesaplanırken her yıl gelen sınav zamları ile beraber 3, 5, 8, 10 TL şeklinde ufak hakem şahitlik personel ücretleri de artış görmektedir.


DİĞER ÖSYM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ösym konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ösym duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.