ÖSYM geç başvuru tarihi nedir, ne demektir?

ÖSYM, bildiğiniz gibi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yükseköğretim eğitimi almak adına 1974 tarihinde kurulup o günden bu güne kadar belirli sınavlar ile sınava giren adayların başarılarını ölçmeye yarayan sınav yapan merkezdir. ÖSYM başvuru tarihleri her belirlendiğinde son başvuru tarihi belli olduktan sonra 23:59 olarak saat verilmektedir. Ancak ÖSYM Başkanı, başvurularını belli belirsiz nedenlerden dolayı yapamayan ya da geciken bireylerin ÖSYM Yönetim Kurulunda aldığı karar ile geç başvuru tarihi olacağına dair kararlar aldıklarını duyurmuşlardır.

Geçtiğimiz yıllarda alınan bu karar ile YKS, YDS, LYS, KPSS, ALES ve diğer bütün sınavlar için başvuru tarihleri ve son başvuru tarihleri belirlendikten sonra geç başvuru tarihi de sunularak mazereti olanları bir nevi kabul edeceklerini duyurdular. Ancak normal başvuru ücretinden biraz daha yüksek miktar yapacaklarını belirten ÖSYM Başkanı, bu ücreti bir daha yapmamaları için ders maksatlı olacağını ve bunu yaparken ekstra organizasyon gerektirdiği için yaptıklarını söyledi. Bu sayede sınav başvuru gününü geciktiren kişilere de ikinci bir şans doğmuş olacak. Bu karar alındıktan sonra sadece başvuru ve son başvuru tarihi değil ayrıca geç başvuru tarihi de eklenerek adaylarla paylaşılacaktır. Ancak geç başvuru gününü de geciktiren adayların bir başka mazeretleri dinlenilmeyecek ya da kabul edilmeyecektir. Bu yüzden adaylar daha erken davranmalıdır.Bu yazımızda ÖSYM tarafından uygulanmaya başlanan geç başvuru tarihi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖSYM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ösym konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ösym duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.