Oryantasyon Bozukluğu Nedir, Ne Demektir?

Oryantasyon bozukluğu, Fransızca kökü olan uyum anlamına gelen oryantasyon Türkçe karşılığı olarak yönelim ya da uyum bozukluğu anlamına gelmektedir. Adından da anlayacağınız üzere oryantasyon bozukluğu yaşayan birisi çevresi ve yakınları ile uyum sorunu yaşamaktadır. Oryantasyon bozukluğu, halk tabiri ile bakar kör denilen bu kişilerin yer ve yön duyguları doğuştan gelişmemiş ya da geliştirilmemiş kişilerde bulunur. Bazen bu kişiler “ben neresi, burası kim” gibi saçma sorular ile kafa karışıklığı dahi yaşayabilmektedir. Oryantasyon bozukluğunun 3 farklı algısı bulunmaktadır.

  1. Yer Oryantasyon Bozukluğu: Normal insanlar okuldayken okul, iş yerindeyken iş, evdeyken ev olduğunun farkındalardır. Nerede olursak olalım nerede olduğumuzu ve nelerin olduğunu anlıyor ve biliyoruz. Ancak bu durum yer oryantasyon bozukluğu yaşayanlar için çok daha farklı bir durumdur. Örneğin günde binlerce kez gittiğiniz mutfağı gözünüz kapalı bulursunuz ama yer oryantasyon bozukluğu yaşayan birisi mutfağı bulamaz, odaları karıştırır ve bu durum karşısında sinirlenerek daha kötü olabilir. Bu gibi durumlar iş ve okul gibi yerlerde de mevcuttur.
  2. Zaman Oryantasyon Bozukluğu: Saatler artık cep telefonlarında olduğu için saatin kaç olduğunu telefona bakarak hemen anlayabiliyoruz. Eğer saatimiz olmazsa havaya bakarak bir tahmin yürütebilir ve öğle, ikindi, akşam gibi vakitlerin olduğunu az çok normal insan olarak anlayabiliriz. Ancak zaman oryantasyon bozukluğu yaşayan bir birey bu durum karşısında zor zamanlar yaşamaktadır. Örneğin güneş var saat daha 11 değilken iyi akşamlar diyebiliyor. Yahut gece hazırlanıp çıkıyor ve günaydın diyerek işe ya da okula gidiyor. Bu tarz durumlarda zaman kavramı tamamen farklı olan bu kişilerde zaman oryantasyon bozukluğu yaşanmaktadır.
  3. Kişi Oryantasyon Bozukluğu: Kişi oryantasyon bozukluğu, bu hastalığın son evresidir. Normal insanlar ailesini, arkadaşlarını ve tanıdıklarını her zaman hatırlayıp yolda gördüklerinde tanısalar da bu durum kişi oryantasyon bozukluğu yaşayan bireylerde farklıdır. Eğer tedavi süreçleri geç başlarsa bu evreye kadar gelirse, kişi artık arkadaşlarını ya da tanıdıklarını değil ailesini bile tanımakta güçlük çeker. Zaman içerisinde tamamen unutabilmektedir.

Oryantasyon Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Doğuştan gelen hastalığın yanı sıra normal gündelik yaşantılarda da insanlar oryantasyon bozukluğu olabilmektedir. Bunun sebebi eksik olan magnezyum, fosfor ve diğer önemli vitaminlerin eksik olduğu zamanlarda birçok hastalıklar meydana çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de oryantasyon bozukluğudur.Çok sinirlenme, çabuk unutma, kafa karışıklığının çok yaşanması, zaman ve mekanları karıştırma, adresleri bildiği halde bulamama gibi durumların yanı sıra depresyona girme durumları dahi oryantasyon bozukluğunu tetiklemektedir. Bu belirtilerden en az 2 tanesi sizde varsa mutlaka en yakın zamanda uzman doktor ile görüşmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Aksi halde oryantasyon bozukluğu evreleri görülmeye başlarsa geç olabilir.

Oryantasyon Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Oryantasyon bozukluğu sebebi ile tedavi görmek isteyen birisi alanında uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Öncelikle bunun sebepleri araştırıldıktan sonra tedavi sürecine geçilecektir. Bu yazımızda oryantasyon bozukluğu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORYANTASYON BOZUKLUĞU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, oryantasyon bozukluğu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan oryantasyon bozukluğu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.