Ortodontist maaşları ne kadardır?

Ortodontist, diş ve yüz düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış olan bir meslek dalıdır. Ortodontist olabilmek için öncelikle diş hekimliği fakültesini bitirmeli ve akabinde 4 sene uzmanlık eğitiminizi almalısınız. 9 senelik bir eğitim sürecinin ardından ortodonti uzmanı olmaya hak kazanılmaktadır. Ortodontist olmak hakkında detaylı bilgilere Ortodontist Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki ortodontistler ne kadar maaş alıyorlar?

Ortodontist maaşları 2023

Ortodontist ülkemizde 1975 yılından bu yana var olan bir meslek dalıdır. Ancak bu mesleğin önemi ancak 90’lı yıllarda anlaşılmaya başlanmış ve ayrı bir uzmanlık dalı olarak görülmeye başlanmıştır. Bu meslek halen ülkemizde yeterli ilgiyi ve değeri görebilmiş değildir. Ancak genç nüfus bu meslek dalını araştırmakta ve elde ettikleri gelir yaptıkları iş gibi sebeplerden dolayı tercih etmeye başlamışlardır. Ülkemizde geleceği parlak olan mesleklerden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Peki ortodontist ne kadar maaş alır?Kamuda yani devlette ortodontist maaşları

Ortodontistlerin kamuda istihdam olanakları bulunmaktadır. Kamu devlet hastanelerinde ve diğer sağlık kurumlarında işe başlayan ortodontistler 2023 yılı itibariyle 8200 TL maaş ile başlamaktadırlar. Bu maaş işe yeni başlamış olan, bekar, çocuksuz bir ortodontist uzmanının elde etmiş olduğu gelirdir. Derece ve kademeleri yükseldikçe maaşlar da yükselmekte ve 15000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca bu gelirlerine ek olarak döner sermayeden de para almaktadırlar.

Özel sektörde ortodontist maaşları

Özel sektörde ortodontist maaşları daha fazla değişkenlik göstermektedir. Öyle ki işe yeni başlayan bir ortodontist uzmanı 10 bin TL civarında bir maaşla başlamaktadır. Ancak ilerleyen süreçte deneyim kazandıkça maaşları 30 bin TL seviyelerine çıkabilmektedir. Bunun en büyük sebebi alanında deneyimli ortodontist uzmanlarının sayısının az olmasıdır.

Bu yazımızda ortodontist maaşları ne kadar, ne kadar maaş alırlar, ne kadar para kazanır konularında detaylı bilgiler verdik. Aylık, zamlı, yeni ortodontist maaşları hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORTODONTİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ortodontist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ortodontist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.