Ortaöğretim Başarı Puanı Nedir?

Ortaöğretim başarı puanı, OBP olarak kısaltılmış halinde görülmektedir. Her ortaöğretim mezunu öğrencilerin derslerde aldığı başarının belli bir hesaplama sonrası elde edilen ortaöğretim başarı puanına Ortaöğretim Başarı Puanı denmektedir. Yani ortaöğretimde okurken aldığı derslerde gördüğü başarı sonucu elde edilen puanlar, Ortaöğretim başarı puanı formülü ile hesaplanarak başarı puanı bulunur. Her sene eğitim sisteminde değişikliklere gidildiğinden dolayı hem öğrencilerin hem de öğrencilerin ailelerinin kafaları karışabilmektedir. Bu makalemizde Ortaöğretim başarı puanı hakkında bilgiler vererek bu kafa karışıklığına son vereceğiz. Bunun yanı sıra 6287 numaralı yasayla gelen değişiklik sonucu Ortaöğretim başarı puanları hesaplaması da değişmiştir.

2012 tarihinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında yerleştirme puanları hesaplanan adayların Ortaöğretim başarısı da göz önünde bulunur. Türkiye’de genel olarak değerlendirilerek esas alınan Ortaöğretim bitirme puanı yani 100 üstünden alınan diploma notu olan bu puan 5 ile çarpılır. Bu çarpım sonucu OBP denilen Ortaöğretim başarı puanı bulunur. Bu şekilde diploma notunda 50 alan bir öğrenci Ortaöğretim başarı puanı 250 olacaktır.En fazla 100 diploma olduğundan dolayı en fazla 500 Ortaöğretim başarı puanı olmaktadır. Ancak şunu da ekleyelim, diplomatı notu 50 puandan aşağı ise Ortaöğretim başarı puanı da 50 olarak değerlendirilir. Bu sayede Ortaöğretim başarı puanı hesaplanır ve %0,12 merkezi sınavdan alınarak puana eklenir ve öğrencinin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme puanı hesaplanır. Bu bilgi ayrıca Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavının kılavuzunun 19. Sayfasında da yer almaktadır.

Kafası karışıp anlamayanlar için Ortaöğretim başarı puanını şu şekilde hesaplayabiliriz. Örnek verecek olursak, öğrencinin diploma notu 80 olsun. 5 ile çarpılınca Ortaöğretim başarı puanı bulunmaktadır demiştik. 80 (x) çarpı 5 (=) eşittir 400 olacaktır. Bu puan öğrencinin Ortaöğretim başarı puanıdır. Eğer 60 olsaydı yine 5 ile çarpılacaktır ve çıkan sonuç 300 olacaktı. Ancak diploma notu 30 olsaydı 5 ile çarpılmayacak yani 150 olmayacaktı. 50 puandan aşağı olan diploma notlarına 50 Ortaöğretim başarı puanı verilmektedir.

Ortaöğretim Başarı Puanı Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi puanı ise Ortaöğretim başarı puanı ile 0,12 çarpılır ve çıkan sonuç ÖSYM puanı olur. Yani buna da örnek verecek olursak, 80 diploma notu almış olan öğrenciyi ele alalım. 400 puan Ortaöğretim başarı puanı oluyor demiştik. 400 x (çarpı) 0,12 (=) eşittir 48 çıkmaktadır. Bu 48 puanı öğrencinin alacağı ÖSYM puanı olmaktadır. Bunun tersi işlemi yaparak da ortaöğretim başarı puanınızı öğrenebilmeniz mümkün. 2012 yılından sonra 0,12 katsayı olayı gelmiştir. Bundan önce her öğrencinin mezun olduğu liseye göre de değişiklik olmaktaydı. Bunun yanı sıra meslek liselerinin kendi ek kat sayısı bulunmaktadır. Yani öğrenci meslek lisesinden mezun olduysa 0,12’ye olan bütün puan hesaplamaları yapılır. 0,12 ondalık ile hesaplanır ve ekstra olarak 0,06 meslek lise kat sayısı da hesaplanır. Yani toplamda diğer lise mezunlarına göre 0,18 ondalık ile hesaplanır ve daha fazla puanı olur. Ancak meslek liseleri MTOK ise, yani Mesleki Teknik Ortaöğretim Kurumlarında okuyorsa, seçecekleri bölüm ve okuyacakları okula göre sadece 0,12 kat sayı alınabilmektedir. Yani bu durumda 0,06 olan ek kat sayı eklenmemektedir. Bunun yanı sıra Ortaöğretim başarı puanı diploma notuna göre değişir.

Ortaöğretim başarı puanı üstte verdiğimiz bilgiler ışığında öğrenilmektedir. Bunun için Ortaöğretim mezunu olan adayların diploma üzerinde bulunan diploma notlarını öğrenmeleri gerekmektedir. diploma notunu öğrenen öğrenciler Ortaöğretim başarı puanı öğrenme formülü ile Ortaöğretim başarı puanını öğrenebilir.  Bu yazımızda ortaöğretim başarı puanı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan okul birinciliği kontenjanı nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ortaöğretim başarı puanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ortaöğretim başarı puanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.