Ortacı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Ortacı veya bilinen diğer adı ile ayakçı, konfeksiyon atölyelerinde birimler arasında irtibatı kuran kişilere denilmektedir. Genel olarak tekstil atölyelerinde ve tekstil fabrikalarında çalışma imkanına sahiptirler. Ancak bunun dışında inşaat, maden, ulaştırma ve imalat gibi farklı sektörlerde de istihdam edilmektedirler.

Ortacılarda genel olarak çok sayıda nitelik aranmamaktadır. Bunun yanında ihtiyaca göre gerekli görülen alanlara da transferleri gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden sektörde ayakçı olarak da bilinmektedirler. Peki tam olarak ortacılar ne iş yapıyorlar?Ortacı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Tekstil imalat atölyelerinde çalışan ortacılar genel olarak getir götür işlerinde, kesme ve dikim işlemlerinde, paketleme işlemlerinde çalıştırılmaktadırlar. İş yerinin çalışma şekli ve ihtiyaç duyulan pozisyona göre görevleri farklılık gösterebilmektedir. Bunun dışında;

  • Tamamlanmış olan işleri gerekli yerlere götürmek,
  • İş yerinde makine kullanan kişilere iş dağıtımlarını üstlerinden aldığı bilgiler doğrultusunda gerçekleştirmek,
  • Çalışılan ortamı düzenli tutmak ve temizlemek,
  • Kendisine amirince verilen diğer iş ve işlemleri gerçekleştirmek,

gibi görev, yetki ve sorumluluklara sahiptirler. İmalat firmalarında aktif olarak çalışırlar ve bu sektörde istihdam olanakları fazladır.

Ortacı ne iş yapar?

Ortacı olma şartları nelerdir?

Ortacı olmak için şirketler genel olarak sağlık şartları hariç pek bir başvuru şartı aramamaktadır. Ortacılar özel sektörde istihdam edilen kişiler oldukları için başvuru şartları farklılık gösterebilir. Çalışılan imalathaneye göre çeşitli sertifikalar istenebilmektedir. Ancak genel olarak;

  • Bedensel rahatsızlığı olmamak,
  • Okuduğunu anlamak,
  • İletişim gücü kuvvetli olmak,
  • Enerjik olmak

Ortacı olabilmek için yeterli olan şartlardır. Peki nasıl ortacı olunuyor?

Ortacı nasıl olunur?

Ortacı olabilmek için kariyer portallarına üye olmalı ve akabinde ortacı ilanlarını takip ederek bunlara başvuru yapmalısınız. Ortacı olarak kolay bir şekilde sektörde iş bulma imkanınız bulunmaktadır. İŞKUR üzerinden de ilanları takip edebilirsiniz.

Ortacı çalışma saatleri nasıldır?

Ortacı olarak çalışmak isteyen kişiler yoğun mesaiye alışmak durumundadır. Çünkü ortacılar sektörde en fazla çalışma saati olan mesleklerden bir tanesidir. Ancak yasal süreç olan haftalık ve aylık çalışma saatlerinin aşılmamasına ve iş vereninizden bu doğrultuda düzenleme yapmasına önem göstermelisiniz.

Bu yazımızda ortacı olmak zor mu ve tekstilde ortacı görev tanımı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca ortacıların ne kadar kazandıklarını Ortacı Maaşları yazımızdan sorgulayabilirsiniz.


DİĞER ORTACI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ortacı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ortacı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.