Ortacı nedir, ne demektir?

Ortacı; konfeksiyonlarda çalışmakta olan kişiler ve yine konfeksiyonlarda bulunan birimler arasında işlerin transferini sağlamakla görevli olan kişilere verilen isimdir. Sektörde ortacı yine sık sık ayakçı olarak da anılmaktadır.

Ortacı sadece tekstil alanında faaliyet gösteren bir meslek grubudur demek yanlış bir bilgi olacaktır. İnşaat, maden, ulaştırma, imalat gibi birçok sektörde ortacı mesleği bulunmaktadır. Ortacılar genel olarak nitelik aranmayan işlerde çalışmaktadırlar. Bu meslek dalında diğer meslek gruplarının aksine spesifik bir meslek özelliği aranmamaktadır. Gerekli görülen alanlarda kullanılmaktadırlar. Hali hazırda ayakçı olarak anılmasının bir sebebi de budur.Ortacı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Ortacı olarak bilinmekte olan meslekte kişiler genellikle paketleme işlemleri, kesme, imalat işlemleri ile getir götür diye tabir ettiğimiz işlemleri gerçekleştirmektedirler. Ortacı olarak görev yapan kişiler, bir işletmenin çalışma şekline göre iş yerinde bulunan ekipmanları kullanmak suretiyle; iş güvenliği esaslarını göz ardı etmeden, çevre düzeni dahilinde, mesleğin verimliliğini arttıracak şekilde ve kalite standartlarını yerine getirmeye engel olmadan;

 • İş yerindeki makine kullanan kişiler arasında işleri yerine ulaştırmak,
 • Tamamlanan işleri gerekli yerlere götürmek,
 • Çıkan ürünleri gerektiği gibi istif etmek,
 • Çalışanların ihtiyaç duyduğu malzemeleri yanlarına taşımak,
 • Çalışan kişilerin alanlarını temizlemek ve düzenli tutmak,
 • Kendine verilen görevleri yerine getirmek gibi bir misyona sahiptir.

Genel olarak; imalat firmaları bu elemanlara aktif olarak yer vermektedir.

Ortacı nasıl olunur?

Ortacı olarak çalışmaya başlayabilmek için yazımız başında da belirttiğimiz üzere çok belirgin özelliklere sahip olmaya gerek yoktur. Genel olarak ilköğretim mezunu olan, hareket halinde olacağı için de işleri yapmaya engel bir durumu bulunmayan kişiler firmalarda ortacı olarak görev yapabilirler. Ancak ortacı olmak isteyen bir bireyin aşağıda saymış olduğumuz özelliklere sahip olması, kendisine iş bulmada avantaj sağlayacaktır.

 • Enerjik
 • Hareketli
 • Bedensel rahatsızlığı olmayan
 • Okuduğunu anlayan
 • Direktifleri yorumlayabilen kişiler olması yeterli özellikler arasında yer almaktadır.

Ortacı maaşı ne kadardır? 2019 ortacı maaşları

Ortacı maaşları sektörde değişiklik göstermektedir. Fakat tekstil alanında ortalama olarak asgari ücret ile 2500 TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Bu miktar kişinin kendisini ne kadar geliştirdiği ve iş yeri ile alakalı bir durumdur. Fakat genel olarak ortacı maaşları sektörde yüksek değildir. Bu yazımızda konfeksiyonda ortacı ne iş yapar gibi ortacı mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORTACI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ortacı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ortacı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.