Orman muhafaza memuru nedir, ne demektir?

Orman muhafaza memurları, Orman Genel Müdürlüğü yani OGM bünyesinde taşra teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapmakta olan kamu görevlileridir. Orman muhafaza memurları, orman yangınları ile mücadele eden, orman talanlarını önlemeye yönelik çalışmalar yürüten, av hayvanlarının korunmasında rol alan kamu görevlileridir. İlk yapılanmaları Osmanlı döneminde olsa da modern olarak orman ve çevre ile ilgili bakanlıkların kurulması ile görev yapmaya başlamışlardır. Peki orman muhafaza memurları tam olarak ne iş yaparlar?

Orman muhafaza memurları ne iş yaparlar? Görevleri nelerdir?

Orman muhafaza memurları aslında oldukça geniş bir görev tanımı içerisinde bulunmaktadırlar. Görev yapmış oldukları alanların muhafazası bakımından farklı görevleri üstlenebilmektedirler. Aşağıda bu görevleri toplamaya çalıştık. Genel itibariyle orman muhafaza memurları;  • Ormanların ve orman ürünlerinin muhafazası ile ilgili faaliyetleri yürütmek,
  • Görev sahasındaki orman içi ve orman dışı ağaçlandırma sahalarının fidanlıkların tohum bahçeleri ve tohum meşçerelerinin, enerji ormanlarının kavakçılık, toprak muhafaza ve mera ıslahı sahalarının, milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanlarının, yaban hayatı koruma sahaları, yaban hayvanı üretme istasyonları, yaban hayvanları yerleştirme alanları ile mesire yerlerinin korunması ile ilgili işleri yürütmek,
  • Görev sahasında mevcut av hayvanları ile akarsu ve göllerdeki balık varlığının korunmasından, avcılık ve balıkçılığa ilişkin işlerin yürütülmesi ile ilgili işleri yürütmek, d) Ormanların işletilmesi ile ilgili olarak damga ve işaretleme, biotik ve abiotik yolla zarar görmüş ağaçların tesbiti, kesim, tomruklama ve ölçme, imalat, nakliyat ve depolama, bakım ve gençleştirme, tali ürün üretimi, tohum temini, ağaçlandırma fidanlık, toprak muhafaza ve mera işlerinin yürütülmesi ile ilgili işleri yürütmek
  • Görev sahaları dahilinde veya civarda çıkacak orman yangınları ile mücadele çalışmalarına katılmak ve verilen görevleri yapmak,
  • Görev sahaları dahilindeki orman zararlıları ile mücadele işlerine ait görevlerin yapmak,
  • İdareye ait her türlü yapı ve tesislerle amenajman ve orman kadastrosuna ait sınır işaretlerinin muhafazasından, bina ve tesislere giriş çıkışların kontrolü ile sabotajlara karşı korunması ile ilgili işleri yürütmek,
  • Kendilerine verilen her türlü silah, alet ve malzemenin muhafaza ve bakımı yapmak, i) Kanunen el koymakla görevli bulundukları suçların arama, soruşturma ve kovuşturulmasından, tutanak tanziminden ve sahaları dahilinde vazife gören yangın gözetleme ve söndürme işçilerinin, av koruma ve üretme sahaları ile balık üretme istasyonlarında görevli bekçi ve bakıcıların üretim ve yetiştirme işlerinde çalışan işçilerin gözetimi ve denetimi ile ilgili işleri yürütmek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Peki orman muhafaza memuru nasıl olunur? Kimler orman muhafaza memuru olabilir? Aşağıda orman muhafaza memuru olmak için gereken şartlar gibi detaylı bilgilere yer verdik.

Orman muhafaza memuru nasıl olunur?

Orman Genel Müdürlüğü, orman muhafaza memuru ihtiyacı duyduğu vakit ilan yayınlamaktadır. Bu ilanlarda genel itibariyle KPSS şartı aranmaktadır. Akabinde ilana başvuru yapan adaylara uygulamalı sınav yapılmaktadır. Uygulamalı sınav kapsamında en yüksek puanı alan adaylar aritmetik olarak sıralanır ve yüksekten aşağıya doğru ihtiyaç durumuna göre alım gerçekleştirilir. Bu ilanlarda KPSS şartı haricinde çeşitli bazı şartlar da aranmaktadır. Bunlardan bir tanesi de adayın hangi bölümlerden mezun olması gerektiğidir. Orman muhafaza memurları aksi belirtilmedikçe; Ormancılık ve Orman Ürünleri, Orman işletmeciliği, Ormancılık, Orman Ürünleri, Odun Dışı Orman Ürünleri, Fidan Yetiştiriciliği, Fidan Yetiştirme, Fidan ve Fidecilik, Budama ve Aşılama, Avcılık ve Yaban Hayatı, Av ve Yaban Hayatı bölümleri mezunları arasından seçilmektedir.

Ayrıca her ne kadar başvuru şartları içerisinde belirtilmese de, orman muhafaza memurları kırsal alanlarda görev yapacaklarından dolayı, sahaya adapte olan kişilerden olmalıdırlar. Dolayısı ile ormanı seven ve bu konuda fedakarlık yapacak kişilerin orman muhafaza memuru olmak için başvuru yapmaları daha uygun olacaktır. Ayrıca orman muhafaza memurlarının ormanlarda karşılaşabilecekleri çeşitli tehlikeler sebebi ile silah taşıma zorunluluğu bulunmaktadır. Dolayısı ile bunu kaldırabilecek kişiler olmalı ve bunu hastane raporu ile ispatlamalıdır. Bunların dışında da bedence sağlıklı ve dayanıklı kişiler ile ekip çalışmasına yatkın ve alerjik rahatsızlıkları olmayan kişilerin orman muhafaza memuru olarak görev yapmaları daha uygundur.

Orman muhafaza memuru iş ilanları

Orman muhafaza memuru ilanları yine bahsettiğimiz üzere Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten orman muhafaza memuru olmak istiyorum diyen kişilerin bu ilanları takip etmesi ve ilanlarda bahsedilen usul ve esaslar çerçevesinde başvurularını gerçekleştirmelidirler. Orman Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bütün ilanlara Orman Genel Müdürlüğü İş İlanları sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda orman muhafaza memuru kimdir, ne iş yaparlar, nasıl olunur, olmak istiyorum nasıl olabilirim gibi çeşitli konularda orman muhafaza memurluğu mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda orman muhafaza memuru maaşı hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER ORMAN MUHAFAZA MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, orman muhafaza memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan orman muhafaza memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.