Orman muhafaza memurları, mesleğin adından da anlaşılacağı üzere ormanları muhafaza etmek adına görev ve sorumluluk üstlenmiş kamu görevlilerine denilmektedir. Orman muhafaza memurları görev aldıkları alan itibariyle açık bir çalışma sahası üzerinde olmalarından dolayı, zaman ve mekan kavramından uzak bir çalışma hayatına sahiptirler. Her ne kadar işe başladıklarında resmi bir zaman kavramı belirtilmese de 7 gün 24 saat boyunca hazır vaziyette olmak durumundadırlar.

Orman muhafaza memurları, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermektedirler. Orman muhafaza memurları ihtiyaç halinde OGM tarafından açılan ilanlara başvuru yapmalarının akabinde uygulamalı sınava tabi tutularak seçilirler. Yapmış oldukları görevler itibariyle oldukça zor şartlarda çalışmaktadırlar. Orman muhafaza memurluğu hakkında daha detaylı bilgilere orman muhafaza memuru nasıl olunur konumuzdan ulaşabilirsiniz. Peki orman muhafaza memurları ne kadar para kazanıyorlar?Orman Muhafaza Memuru Maaşları 2020

Orman muhafaza memurları almış oldukları maaşlara ek olarak bazı ödenekler de almaktadırlar. Öncelikle bunlardan bahsedelim. Orman yangınlarına müdahale esnasında kullanılan hava vasıtalarında yangın söndürme yeri getirilmesi amacı ile fiilen görev yapanlara her uçuş günü için (900) gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda tazminat ödenebilmektedir.

Normal çalışma saatleri dışında orman yangınlarına doğrudan bilfiil müdahale edenler ile yangın nöbeti tutmakta olanlara ayda 60 saati geçmemek şartı ile fazla çalışma saat ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenebilmektedir.

Orman yangınları ile mücadele eden personellere, hizmetin gereği olarak orman yangınları ile mücadele esnasında giyilmesi gereken koruyucu giyim ve donanım malzemesi verilmektedir.

Zehirli, gazlı ve radyasyonlu ortamlarda, zirai mücadele ile çalışan personellere gıda maddeleri, iş yerlerinde tüketilmesi kaydı ile gıda yardımı olarak verilmektedir.

Orman muhafaza memurları resmi üniformalı bulundukları sürelerde belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilmektedirler.

Brüt MaaşNet Maaş
20203.940 TL3.462 TL
20183.621 TL3.162 TL
20173.350 TL2.728 TL
20162.955 TL2.560 TL

Döner sermaye payı, aile yardımı gibi ek ücretler dahil değildir. Bu sebepten dolayı hesaplama yapılırken yukarıda vermiş olduğumuz ücretlerde değişkenlikler gözlemlenebilir. Ayrıca şef olmanız durumunda da bu maaşlara ek olarak %10 ile %20 arasında zam yapılmaktadır. Bu yazımızda orman muhafaza memuru maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORMAN MUHAFAZA MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, orman muhafaza memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan orman muhafaza memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.