Orgeneral nedir, ne demektir?

Orgeneral, kara kuvvetlerinin en yüksek rütbesi olan Mareşal rütbesinin bir alt rütbesidir. Ordu komutanlığı görevi olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde en yüksek rütbeye sahip olan kişilere kara kuvvetlerinde ise Orgeneral, deniz kuvvetlerinde ise Oramiral denmektedir.

Kara kuvvetlerinde görevleri ordu komutanlığı olarak görev yapan Orgeneraller, görev süreleri ise 4 yıllıktır. Ayrıca general rütbesi olarak sadece Orgeneral olmamakla beraber 6 adet rütbe bulunmaktadır. Bunlar, • Mareşal
 • Genelkurmay Başkanı
 • Orgeneral
 • Korgeneral
 • Tümgeneral
 • Tuğgeneral

General rütbelerinde en yüksek rütbe az önce de dediğimiz gibi Orgeneraldir. Şuan Türkiye’de 14 adet en yüksek rütbe olan Orgeneral ve Oramiral rütbeli generallerimiz yer almaktadır.

Orgeneral Nasıl Olunur?

Orgeneral olabilmek için askeri rütbe olarak subaylıktan başlamanız gerekmektedir. 7 adet farklı subaylık rütbelerinden sonra general rütbelerine geçebilirsiniz. Bundan dolayı ilk olarak askerlikte subay olmalısınız. Subaylığın en düşük rütbesi Asteğmen olurken subaylık rütbelerine de göz atalım.

 • Asteğmen
 • Teğmen
 • Üsteğmen
 • Yüzbaşı
 • Binbaşı
 • Yarbay
 • Albay

Şeklindedir. Askere başlarken subaylık sistemine giriş yaptıktan sonra zamanla ve elde ettiğiniz başarıya göre rütbeniz artacaktır. Bu rütbe artışı sadece maaşınızı değil ayrıca halk içerisinde kazandığınız sevgi de artacaktır. Subay olabilmek için en az 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu olma şartı bulunmaktadır. Daha sonra askere gittiğiniz zaman ilk olarak başlayacağınız rütbe olan çavuş olursunuz. Erin bir üst rütbesi olarak başladıktan sonra edindiğiniz tecrübe sonucu uzman çavuşluk sınavına girersiniz. Başarılı olursanız ve 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunuysanız astsubaylık geçiş sınavı geldiğiniz zaman katılmaya hak kazanırsınız. Astsubay olduktan sonra bir yandan 4 yıllık geçiş sınavı ile üniversiteden mezun olursanız subaylık geçiş sınavı zamanı geldiğinde sınava girmeye hak kazanırsınız.

Asteğmen rütbesinden sonra 11 aylık görevi tamamlayanlar son 1 aylık zaman zarfında terhis yapılmadan evvel Teğmen rütbesi için geçiş sınavına girer. Bu sınavda başarılı olursanız Teğmen olabilirsiniz. Şayet kişi Harp Okulu okumamış ve diğer okullardan okuyup askeriyede subay olmak istiyorsa en fazla geleceği rütbe seviyesi Albay olacaktır. Eğer Harp Okulu bitirmiş ise Kurmay rütbesine kadar yükselebilme şansı bulunmaktadır. Sadece Harp Okulu okuyup mezun olanlar General rütbelerine kadar yükselebilir. Onun dışında subaylığın en yüksek rütbesi olan Albay rütbesine gelir ve emekli olursunuz. Bu rütbelerde yükselebilmek için geçiş sınavlarının zamanları ve başarılı olmak önemlidir. Bundan dolayı başarılı ve çalışkan olmanız gerekmektedir.

Orgeneral olmak için kaç yıl gereklidir?

Şu ana kadar orgeneral olabilmeyi başarmış olan en genç isim Necdet Özel’dir. 45 yaşında orgeneral olmuştur. Normalde orgeneral olmak için teğmen (3 yıl), üsteğmen (6 yıl), yüzbaşı (6 yıl), binbaşı (5 yıl), yarbay (3 yıl), albay (en az 5 yıl) görev yapmanız gerekmektedir.

Orgeneraller ne kadar maaş alırlar? Orgeneral maaşları

Orgeneraller rütbeleri ile doğru orantılı olarak maaşları da yüksektir. Orgenerallar 10 bin ile 11 bin TL arasında görevlerine göre maaş almaktadırlar.

Bu yazımızda orgeneral olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORGENERAL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, orgeneral konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan orgeneral duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.