Organ bağışı nedir, nasıl yapılır?

Organ Bağışı, hayatınızın sona ermesi durumunda organlarınızın sizden alınarak hasta olan başka insanlara nakledilmesine izin vermenizdir. Organ bağışı yapmak için organ nakli ile ilgili vakıflar, sağlık müdürlüğü ve hastaneler ile iletişime geçerek organlarınızı bağışlayabilirsiniz. Organlarınızı bağışlayabilmek için ilgili kurumlara müracaat etmeniz ve bunu kendi isteğiniz ile yaptığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Organ bağışçısı olmak isteyen kişilerden herhangi bir ücret talep edilmez ve herhangi bir para kazanmanız mümkün değildir. Organ bağışçısı olmak tamamen gönüllülük esaslı bir iştir. Organ bağışçısı olduktan sonra size verilen bağışçı olduğunuzu gösteren kartı sürekli olarak üzerinizde taşımanız yaşamınızı kaybetmeniz durumunda organ bağışı işlerini hızlı bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacağı için tavsiye edilir.

Organ bağışı yapma şartlarıKimler organ bağışı yapabilir?

Organ bağışı yapmak için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu şartı sağladıktan sonra sağlıklı karar alabilme yeteneğinizin olması gerekmektedir. Psikolojik olarak rahatsız ve sağlıklı karar verme yeteneği bulunmayan bireylerin organ bağışçısı olması mümkün değildir. Bu kişilerin organlarının bağışlanmasını ailelerine vasiyet edebilirler ve bu kararı verme yetkileri yasal olarak vasilerindedir. Hastane ya da organ nakli merkezleri aracılığı ile organ nakli bağışçısı olabilirsiniz. Bu kararınızı verirken yanınızda en az 2 kişinin şahit olması gerekmektedir. Almış olduğunuz bu organ bağışı başvurusu kararı ile kararınız bir doktor tarafından kayıt altına alınıp onaylandıktan sonra organ bağışçısı olabilirsiniz. Organ bağışçısı olduktan sonra size verilen kartı bir kimlik gibi sürekli olarak üzerinizde taşımanız gerekmektedir.

Ülkemizde tedavileri yalnızca doku ve organ nakli ile mümkün hastaların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Durum böyle olunca organ bağışının önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Sağlık Bakanlığı organ bağışçılarının sayısının artması adına her sene çok sayıda çalışma yapmakta ve insanları bilinçlendirmeye çalışmaktadır. Sizler de bu haberi paylaşarak kişilerin akıllarına organ bağışının gelmesini ve bu konu hakkında bilinçlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Organ bağının önemi nedir?

Dünyada organ bağışı bekleyen kişilerin sayısı bir hayli artmış durumda. Edinilen rakamlara göre günümüzde 25 bini aşkın kişi organ nakli için beklemekte. Bu kişilerin birçoğu ise uygun bir organ bulunamaması durumunda vefat edecek. Organ bağışçısı bir kişi birçok kişiyi kurtarabilir. Hayatını kaybeden bir kişi bağışlamış olduğu; böbrek, kalp, akciğer, karaciğer, pankreas ya da kornea gibi çeşitli organlarla birçok insan sağlıklı bir hayat armağan edebilir. Organlar toprağa değil hayata bağışlanmalıdır.

Organ bağışı nedir, organ bağışı için nereye başvurmak gerekiyor, nasıl yapılır, kimler yapabilir, organ bağışı formu nerede doldurulur konularında sorularınızı ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORGAN BAĞIŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, organ bağışı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan organ bağışı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.