Ordinaryüs Nedir, Kime Denir?

Ordinaryüs, 1960 tarihinde yasal olarak kaldırılan bir unvandır. Türk üniversite kurumlarında minimum 5 yıl olmak şartı ile profesör olarak çalışan ve üstün bilimsel dersler vererek tanınan, diğer öğretim üyeleri aralarından seçim yapılarak kabul edilen, bilim kürsü yönetimi tarafınca görev verilen bilim adamlarına ordinaryüs denmektedir. Türkiye’nin 2547 YÖK kanununda bulunan Akademik Unvanın son sahibi ise Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar olmuştur.

Alman akademi sisteminden alınan ordinaryüs unvanına hak kazanan kimse profesör ve bilim adamıdır. Belirli bir hedefe yönelik hizmet veren ordinaryüs, bilimsel çalışmalar alanında çeşitli eğitimler vererek öğrenmeyi kolaylaştıran çeşitli metotları bulunmaktadır.Nasıl Ordinaryüs Olunur?

Eskilerde ordinaryüs hocaların hocası olarak bilinmekte ve yüksek bilim eğitimi veren kişilere denmekteydi. Her ne kadar bu unvan kalkmış olsa da kağıt paraların arkasında ülkemizde bulunan ordinaryüs profesörlerin örneklerini görebiliriz. Örneğin 5 TL kağıt paranın arkasında bilim tarihçisi olan Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı bulunmaktadır. 10 TL kağıt paranın arkasında ise ünlü matematikçi Ord. Prof. Dr. Cahit Arf yer almaktadır.

Ordinaryüs olabilmek için profesör unvanı bulunması gerekiyor. Profesör nasıl olunur sayfamızdan profesör olmak için atmanız gereken adımları bulabilirsiniz. Bununla birlikte Türk üniversitelerinde en az 5 yıl olarak profesör görevi yapmanın yanı sıra bilimsel araştırmalar yaparak üstün eğitimler verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra okul yönetimi, bilim kürsüsü ve öğretim üyeleri tarafından seçilerek yapılan akademik unvan olan ordinaryüs alınabilmektedir. Ancak çoktan beridir bu kalktığı için şimdi ise bu unvan bulunmamaktadır.

Bu yazımızda ordinaryüs kimdir, kime denir, TDK, unvanı nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ORDİNARYUS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ordinaryus konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ordinaryus duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.