Optik sektörü gerek ülkemizde gerekse dünyada oldukça hızlı bir şekilde gelişmektedir. Hal durum böyle olunca bu sektöre yönelmek isteyen, bu sektörden para kazanmak isteyen kişilerin sayısı da artmış durumda. Bu kişiler optik mağazası nasıl açılır, açmak için gerekenler nelerdir merak ediyorlar.

Optik mağazası (dükkanı) nasıl açılır?

Günümüzde teknolojinin son hızla gelişmesi ile artık ekran başında oldukça uzun süreler zaman geçiriyoruz. Bu da gözlerimizin çabuk yorulmasına ve göz sağlığımızın daha kolay zarar görmesine sebebiyet veriyor. Bu durumda da bir göz doktoruna muayene olarak, gözlükçü dediğimiz optik mağazalarından gözlüklerimizi alıyoruz. Optik mağazalarında bunun dışında dinlendirici dediğimiz gözlükler, güneş gözlükleri de satılmaktadır. Böyle bir dükkanın sahibi olarak ciddi gelir elde etmeniz ise hiç de zor değil. Peki ama nasıl?Gözlükçü açmak yani optik dükkanı açmak için öncelikle bir optisyenlik diploması elde etmelisiniz. Bunu dilerseniz 2 yıllık optisyenlik bölümünü bitirerek yapabilir, dilerseniz de bir optisyenin diplomasını kiralayabilirsiniz. Bir önceki yazımızda OPTİSYEN NASIL OLUNUR detaylı olarak anlatmıştık. Optisyenler diplomalarını ise aylık olarak 1500 TL ile 2000 TL arasında değişen miktarlarda kiraya veriyorlar. Ek olarak göz hastalıkları uzmanı tabipleri de optisyenlik yapabiliyorlar ve optik dükkanı açabiliyorlar. Optik dükkanı açmak için optisyen diploması kiralamanıza gerek yoktur. Yanınızda bir mesul müdür yani optisyen çalıştırırsanız da yine açmak için herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Şayet diploma veya optisyen kısmı tamamsa, optik mağazası açmak için ilin en yüksek sağlık kurumundan optisyenlik müessesesi ruhsatı almak kalıyor. Bunun için ilk sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Aşağıda optisyenlik müessesesi ruhsatnamesi almak için gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • AÇILIŞ DİLEKÇESİ : Bizzat müessese sahibi veya mesul müdür tarafından müessesenin açılacağı adresin, kuruluş unvanının, sahip veya sahiplerinin belirtildiği ve açılma işlemlerinin başlatılmasını talep eden bir dilekçe olmalı. Dilekçede iş yerinin adı,adresi açık olarak belirtilmeli. Tarih, isim, imza, adres, telefon yazılı olmalı.
 • DİPLOMA : Gözlükçü Ruhsatnamesine haiz olan birisi tarafından açılacak ise gözlükçülük ruhsatnamesinin aslının da ibrazı suretiyle noter tasdikli sureti, Optisyenlik diplomasının noter tasdikli sureti, Göz Hastalığı uzmanı ise Uzmanlık belgesinin noter tasdikli sureti ve kayıtlı olduğu İl tabip Odasından tabiplik mesleğini icra etmediğine dair alınan belgenin aslı,
 • NÜFUS CÜZDANI SURETİ : Müessese sahibi ve Mesul Müdüre ait olacak (Noter tasdikli)
 • TİCARİ SİCİL GAZETESİ : Açılacak müessese şirket şeklinde faaliyet gösteriyor ise
 • HİZMET SÖZLEŞMESİ : Müessese sahibi ve mesul müdür arasında akdedilmiş olmalı (noterden onaylı),
 • FOTOĞRAF : Mesul Müdüre ait son altı ay içersinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • İKAMETGAH BELGESİ : Mesul müdürün ikamet ettiği adrese ait muhtarlıktan ve son altı ay içerisinde alınmış olmalı,
 • SAĞLIK RAPORU : Mesul müdürün Optisyenlik yapabileceği mutlaka belirtilmiş olmalı ve son iki ay içerisinde alınmış olmalı,
 • KROKİ veya PLAN : Müessese olarak kullanılacak yere ait olan ve iç mekanı da gösterir şekilde 1/100 ölçekli Sağlık Grup Başkanlığınca Onaylanmış olmalı,
 • ALET ve MALZEME LİSTESİ : Yönetmelikte belirtilen şekilde ve Sağlık Grup Başkanlığınca Onaylanmış olmalı, Mesul Müdür tarafından imzalanmış olacak,
 • YANGIN RAPORU : Yangına karşı gerekli tedbirlerin alındığına dair ilgili mevzuata göre yetkili mercilerden alınan belge,
 • MAHAL RAPORU : Rapor ilgili Sağlık Grup Başkanlığı tarafından resmi kurum antetli kağıda biri hekim en az iki kişi tarafından yerinde incelenerek hazırlanmalı; Yönetmeliğin 10 – 11 ve 12 inci maddeleri hükmüne uyup uymadığı mutlaka belirtilmeli, imzalı ve mühürlü olmalı,

Optisyenlik müessesesi ruhsatnamenizi aldıktan sonra iş yerinizi açabilirsiniz. Burada standart diye kabul edebileceğimiz iş yeri açma prosedürleri gerekecektir. Dükkanı seçtikten sonra, elektrik su açtırma, pos makinesi alma, dükkanın iç dizaynı gibi işlemleri hallederek kolaylıkla dükkanınızı aktif edebilir ve bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tabi burada dükkanınızda satacak olduğunuz ürünlerin temini de önemlidir. Bu yüzden Rayban, Burberry, Carrera, Emporio Armani, Hugo Boss, Guess gibi markalarla iletişime geçerek gözlükleri temin etmeniz gerekmektedir.

Optik dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekiyor?

Gözlükçü dükkanı açmak istiyorum dediğinizde kuşkusuz bunun size bir de maliyeti olacaktır. Gözlük camlarının numara ölçümlerinde kullanılan alet fokometre, gözbebeğinin çapını ölçen alet olan pupillometre, kornea kavislerini ölçmeye yarayan alet olan keratometrede optik mağazası açarken işletmede kullanılan araçların bir kaçından biridir. Öncelikle bu araçları temin etmeniz gerekmektedir.

Bunların dışında gözlükçü dükkanının yani optik mağazasının açılacağı yer, mağazanın iç yapısı da maliyetlerinizi arttıran şeylerdir. Ancak genel olarak 20 – 30 bin dolar arasında bir tutara dükkanınızı açabilir ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Peki ama ne kadar? Bu konuda detaylı bilgilere OPTİK DÜKKANI NE KADAR KAZANDIRIR yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda optik mağazası açma şartları nelerdir, açmak için gereken belgeler nelerdir, maliyeti ile gözlükçü açmak istiyorum nasıl açarım hakkında detaylı bilgiler yazımız devamındadır.


DİĞER OPTİK DÜKKANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, optik dükkanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan optik dükkanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.