Onbaşı nedir, ne demektir, kime denir?

Onbaşı, silahlı kuvvetlerde erlikten sonra gelmekte olan ilk rütbenin sahibidir. Onbaşı emrine verilen birliğin amiri ve çavuşun yardımcısı durumundadır. Birliğin içinde disiplini korumak, emrinde bulunan personeli savaş için hazırlamak, sevk ve idare etmek, en küçük birlik olan manganın bütün iç hizmetlerini iyi bilmek, bunları astlarına öğretmek, araç ve gereçlerin bakımını yapmak zorundadır. Onbaşı, kendi erleri ile beraber yemek yemektedir. Onbaşı, sofranın temizlik ve düzeni ile yemeğin eşit olarak dağıtılmasına ve nöbette olan erlerin yemeğinin ayrılmasına dikkat etmektedir. Erlerine, birlikte bulunan subayları tanıtmaktadır.

Onbaşının görevleri arasında ayrıca erlerin uygunsuz kimselerle görüşmelerine engel olur, onların sağlık durumlarıyla ilgilenir, hasta olanları doktora gönderir. Onbaşı, yönetmelikte yazılı olan özel nöbetleri tutar, kışla ve ordugah hizmetinde çalışan erlerin başında amir olarak bulunur. Aldığı emirlere göre yapacağı işler ve birlik içinde disiplinle ilgili olayları zamanında, amiri olan çavuşa bildirir. Silahlı kuvvetlerde onbaşılığa yükselme, özel talimatına uygun olarak, acemi eğitimini başarıyla bitirenler arasından ayrı bir sınavla olur. Onbaşı, kolunun pazu kısmına kırmızı çuhadan “V” işareti takar.Onbaşı nasıl olunur?

Acemi birliğin bitmesi ve usta birliğine başlamanız ile beraber onbaşı sınavları yapılmaktadır.  Bu sınavda başarılı olan askerlere onbaşı rütbesi alırlar. Bunun haricinde de acemiliğin yapıldığı birlik, eğitim çavuşu birliği ise usta birliğine doğrudan çavuş rütbesi ile geçilir.

Önceleri çavuş olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekiyordu. Ancak kanunda son yapılan değişiklik ile beraber ilköğretim mezunları da askerde onbaşı olabilmektedirler.

Sözleşmeli onbaşı nedir?

Sözleşmeli Onbaşı, 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er kanunu kapsamında, Sözleşmeli Er olarak en az 2 yıl görev yaptıktan sonra kadro görev yeri uygun olduğu takdirde, yeterlilik durumu da göz önüne alınarak Sözleşmeli Er’in Türk Silahlı Kuvvetlerinde aldığı Onbaşı rütbesidir.

Onbaşı rütbesi, arması, formasıSözleşmeli Onbaşılar, Sözleşmeli Er, Erbaş ve Erlerin üstü olup, Erbaş sayılırlar.

Sözleşmeli Onbaşılar sınıf değişikliği yapabilirler. Ayrıca askerlerde olduğu gibi sözleşme görev süresince kışlada iskan edilirler. Sözleşmeli Onbaşıların sözleşmeleri, 1 yıldan az 3 yıldan fazla olmamak şartıyla en fazla 29 yaşın bitirildiği yılın aralık ayı sonuna kadar uzatılabilir.

Sözleşmeli Onbaşılardan, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar, ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla Uzman Erbaşlığa veya Astsubaylığa başvurabilirler. Başvuruda bulunan sözleşmeli Onbaşılara yönetmelikte belirtilen esaslar dahilinde öncelik verilir.

Bu yazımızda onbaşı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir, onbaşılık sınavı, onbaşının görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir, onbaşı anlamı nedir, onbaşı olma şartları nelerdir, onbaşı olmak için gerekenler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ONBAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, onbaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan onbaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.