Ölüm izni nedir, ne demektir?

Çalışma hayatında en sık merak edilen konuların başında izin süreleri gelmektedir. Bu husustaki alt başlıklardan bir tanesi de ölüm iznidir. Bir yakınımızı kaybetmemiz durumunda gerek cenaze gibi çeşitli işlemler için gerekse taziyeler içi ölüm izni verilmektedir. Ölüm izni süreleri her çalışan grubu için farklılık göstermektedir. Bu yazımızda ölüm izni kaç gündür, hangi akrabalar için verilir, kimlere verilir gibi ölüm izni konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Ölüm izni kimlere verilir? Hangi akrabalar için verilir?

Öncelikle hangi akrabalarımızın vefatı halinde ölüm izni verildiğini bilmemiz gerekmektedir. Ölüm izni işçilerin, çalışanların anne veya babasının, eşinin, kardeşinin veya çocuklarının ölümünde verilmektedir. Eşin anne veya babasının ölümünde işçilere ölüm izni verilmemektedir. Ancak bu hususta yıllık izin veya ücretsiz izin kullanılabilir. Peki ölüm izni ne kadar süre ile verilir?Ölüm izni kaç gündür?

Yazımızda belirttiğimiz üzere ölüm izni çalışanlara göre farklılık göstermektedir. Aşağıda hangi çalışanın haç gün ölüm iznine sahip olduğunu görebilirsiniz.

İşçilerin ölüm izni kaç gündür : İşçinin yani devlet memuru pozisyonunda çalışmayıp 4857 sayılı İş Kanununa bağlı olarak çalışan işçilerin bir yakınının ölmesi durumunda 3 gün ücretli izin verilir. Yakınlık derecesinde 1. derece yakın akrabaların vefatı bu 3 günlük izin kapsamına girer. Bu yakınların hangi akrabalar olduğunu yukarıda belirttik.

Memurun ölüm izni kaç gündür : 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre bu kanuna tabi olan memurların 1.derece yakın akrabasının ölümü durumunda memura 7 gün izin verilir. Yukarıda saymış olduğumuz yakınları dışında bir akrabası vefat eden memur, amirinin verebileceği mazeret iznini kullanabilir.

Öğretmenlerin ölüm izni kaç gündür : Öğretmenler de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı olarak çalışmakta oldukları için diğer devlet memurları gibi aynı haklara sahiptirler. Ama bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı Personeli İzin Yönergesi içerisinde bu durum belirtilmiştir. Bu izin hakkında öğretmenlerin bir yakını kaybetmesi durumunda 7 gün izin hakkının bulunduğu belirtilmiştir.

Askerlerin ölüm izni kaç gündür : Askerlerin birinci dereceden akrabalarının vefat etmesi durumunda 10 gün süre zarfında izin tanınmaktadır. Ayrıca bu 10 günlük süre askerlikten sayılmaktadır.

Ölüm izni ne zaman başlar?

Devlet Personel Başkanlığı’nın konuya ilişkin görüşlerinde, memura isteği üzerine verilen ölüm mazeretine dayalı iznin, ölüm olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlayacağı ifade edilmiştir. Ancak bu husus oldukça fazla tartışılmakta ve çoğu kişiye göre en yakın süre zarfında değiştirilmesi gerekmektedir. Sizler de bu konu hakkında yorumlarınızı yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

Ölüm izni daha sonra kullanılır mı?

Ölüm izni konusunda bu iznin daha sonra kullanılıp, kullanılmayacağı da sıklıkla sorulmaktadır. Ölüm izni kişinin vefatından itibaren başlamasından dolayı bu iznin daha sonra kullandırılması gibi bir husus söz konusu değildir.

Ölüm izni nasıl nereden alınır?

Ölüm izni için çalışmış olduğunuz kuruma aşağıda vermiş olduğumuz dilekçe ile başvurmanız yeterlidir.  Dilekçedeki alanları doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurup çalıştığınız kuruma iletebilirsiniz. Akabinde yukarıda vermiş olduğumuz izin süreleri zarfında izinli sayılırsınız.

Bu yazımızda ölüm izni nedir, ne demektir, ölüm izni SGK, kayınpeder, amca, erbaş, er, asker, anne, anneanne, ölüm izni başlangıcı, çalışanlarda ölüm izni, ölüm izni ertelenebilir mi, ölüm izni talep formu konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Ölüm İzni Dilekçesi Örneği İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.