Ölen Kişinin Borçları Ne Olur?

Ölen kişiye ait bankada ya da devlette borcu varsa ve bu borç mirasçılara kalmışsa Ölen kişinin borçları silinir mi konusu; sık sık gündeme gelir. Ölen kişinin yaşarken yaptığı borçlar silinmesi konusunda değişkenlik gösterir.

Ölen kişinin kredisi ya da kredi kartı borcu varsa bu durum poliçeye göre değişiklik gösterir. Eğer sağlık poliçeniz varsa ve bunu kredi çekerken ödediyseniz ölüm durumunuza göre silinebilir ya da yakınlarınıza devir olabilir. Ölüm durumu derken; kaza, kanser, doğal afetler gibi ölümlerdir. Banka hasta olan ve hastalığı bulunan kişilere başlangıç olarak krediyi vermez. Bu tür durumlarla karşılaşabilirse banka kendisini her zaman korumaya alır.Hayat Sigortası İle Borçlar Silinir Mi?

Eğer kredi başvurusu sırasında size önerilen Hayat Sigortası sözleşmesini imzaladınız ve aylık olarak ödediyseniz öldüğünüzde de borcunuz silinir. Ayrıca diyelim, hayat sigortasının yarısını ödediniz yarısı kaldı ama siz kredi borcunu veraset ilamı takipçileri olarak ödediniz. Hayat sigortasına başvurarak borcun yarısını talep etme hakkına sahipsiniz. Hayat sigortası borçları silmeye yarayabilir bunun için hayat sigortası sözleşmesini imzalamak ve ödemek gerekmektedir.

Hayat sigortası yok ve ölen kişinin kredi borcu, SGK borcu, telefon borcu, TOKİ borcu, vergi borcu gibi borçları gibi borçları olabilmektedir. Kredi borcu için kredi için kefil olan kişi borcu ödemek zorunda kalır. Eğer kişinin kefili de yoksa mirasçılardan tahsil edilir. Bu yüzden borç çok zor şartlarda silinir. Kredi borcunu veya diğer borçlarını yakınları ödemek istiyorsa veraset ilamı ile bankaya başvurmalıdır. Eğer ödemek istemiyorsa reddi miras talebi ile borçlar ret edilir. Bu sayede borcu ödemekten de muaf olunur. Ayrıca, konut kredileri için hayat sigortası yerine DASK sigortası istenilmektedir. Bu sigortanın da maddelerine göre bazı ölümlerde borçlar silinmektedir. Bunlar hayat sigortası ile aynı olanlardır.


DİĞER BORÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, borç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan borç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.